واکسن «فایزر و بیون‌تک» در مقابل انواع جهش‌یافته کرونا «کارایی» دارد

واکسن شرکت‌های داروسازی «فایزر» و «بیون‌تک»
واکسن شرکت‌های داروسازی «فایزر» و «بیون‌تک» Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبر «کارایی» واکسن «فایزر و بیون‌تک» در برابر انواع جهش‌یافته ویروس کرونا در حالی منتشر می‌شود که سخنگوی جمعیت هلال احمر ایران پس از مخالفت علی خامنه ای با واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی گفت که ورود ۱۵۰ هزار دوز از این واکسن توسط هلال احمر ایران «منتفی» شد.

آگهی

شرکت داروسازی «بیون تک» روز جمعه اعلام کرد که واکسن این شرکت در برابر «جهش کلیدی» ویروس کرونا که منجر به شیوع نوع معروف به بریتانیایی این ویروس شده است کارایی خواهد داشت.

به گفته «بیون تک» واکسنی که این شرکت به همراه شرکت داروسازی «فایزر» تولید کرده در برابر انواع جهش یافته ویروس کرونا که در بریتانیا و آفریقای جنوبی شیوع یافته است موثر خواهد بود. در بیانیه شرکت «بیون تک» آمده است: «پادتنی که بدن افراد واکسینه شده با واکسن بیون تک و فایزر تولید می کند جهش کلیدی ویروس کرونا را که در دو نوع به شدت واگیردار آن مشاهده می کنیم به طور موثر خنثی می کند.»

دو نوع جهش ویروس کرونا که منجر به افزایش جنبه مسری این ویروس شد در بریتانیا و آفریقای جنوبی شیوع یافت. با این حال شرکت «بیون تک» تاکید کرده که تحقیق انجام شده درباره میزان کارایی واکسن در جلوگیری از انواع جهش یافته ویروس کرونا شامل همه جهش هایی که در نوع شیوع یافته آن در بریتانیا و آفریقای جنوبی مشاهده شده است نمی شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بنا به داده های اولیه انواع جهش یافته ویروس کرونا که در بریتانیا و آفریقای جنوبی شیوع یافته به شدت مسری هستند. امری که نگرانی های زیادی را در میان دانشمندان و مسئولان کشورهای مختلف در سراسر جهان پدید آورد.

واکسن شرکت های «فایزر» و «بیون تک» اولین واکسن بیماری همه گیر «کووید ۱۹» بود که در آمریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا مورد تائید قرار گرفت.

شرکت «بیون تک» چند هفته پیش گفته بود که توانایی تولید واکسنی موثر در برابر انواع جهش یافته ویروس کرونا طی شش هفته را دارد. اتحادیه اروپا روز جمعه اعلام کرد قراردادی را با شرکت «فایزر» به امضاء رسانده است که براساس آن سطح دوزهای دریافتی از واکسن این شرکت برای این اتحادیه را به ۶۰۰ میلیون دوز (نمونه) افزایش می دهد.

این در حالی است که سخنگوی جمعیت هلال احمر ایران روز جمعه پس از مخالفت علی خامنه ای، رهبر ایران با ورود واکسن های آمریکایی و بریتانیایی گفت که ورود ۱۵۰ هزار دوز از واکسن «فایزر» توسط هلال احمر ایران «منتفی» شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانمارک گذرنامه واکسن کرونا صادر می‌کند

روزی چند عدد تخم‌‌مرغ می‌توان خورد؟ متخصصان تغذیه پاسخ می‌دهند

چگونه انگیزه بیشتری برای دویدن داشته باشیم؟