Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بی تفاوتی بورس‌های جهان به ناآرامی‌های واشنگتن؛ کاهش بهای دلار و طلا در بازار تهران

بورس اوراق بهادار نیویورک
بورس اوراق بهادار نیویورک Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بازارهای سهام از آمریکا گرفته تا اروپا اعتراض‌های خشونت‌بار روز چهارشنبه طرفداران دونالد ترامپ را نادیده گرفتند و همچنان به صعود دو روز گذشته خود ادامه دادند ولی در مقابل قیمت طلا تحت تاثیر تقویت دلار و کاهش چالش‌های دولت آینده جو بایدن پس از غلبه دموکرات‌ها بر کنگره وارد سیر نزولی شد.

آگهی

بازارهای سهام از آمریکا گرفته تا اروپا اعتراض‌های خشونت‌بار روز چهارشنبه طرفداران دونالد ترامپ را نادیده گرفتند و همچنان به صعود دو روز گذشته خود ادامه دادند ولی در مقابل قیمت طلا تحت تاثیر تقویت دلار و کاهش چالش‌های دولت آینده جو بایدن پس از غلبه دموکرات‌ها بر کنگره وارد سیر نزولی شد.

شاخص صنعتی داوجونز پس از تجربه رشد ۱.۴ درصدی در جریان معاملات روز چهارشنبه، طی مبادلات امروز(پنجشنبه) نیز نزدیک به ۱ درصد افزایش یافت و به ۳۱ هزار و ۱۱۵ واحد رسید. همزمان شاخص پانصد شرکت بزرگ فعال در بورس‌های آمریکا نیز طی دو روز گذشته در مجموع بیش از ۲ درصد رشد کرد. همچنین شاخص ۵۰ شرکت برتر منطقه یورو نیز در همین مدت نزدیک به ۱ درصد افزایش یافت.

تحلیلگران بازارهای مالی معتقدند که علت سکوت بازارهای سهام در قبال یورش هواداران ترامپ به کنگره بی‌تاثیری نهادی این ناآرامی در سرنوشت نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بوده است.

البته همزمان با این اعتراضات خشونت‌بار، دموکرات‌ها با پیروزی در انتخابات دور دوم سنا در ایالت جورجیا، تسلط خود بر کنگره را تکمیل کردند تا به زعم برخی از سرمایه‌گذاری دوران کشاکش سیاسی در دولت آینده پایان یافته باشد. اما برخی دیگر از سرمایه‌گذاران نیز از هم اکنون نگران تصویب آسان قوانین وعده داده شده جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب مبنی بر افزایش مالیات‌ها و تزریق محرک‌های مالی بیشتر به اقتصاد این کشور هستند؛ روندی که می‌تواند به زیان نرخ برابری دلار، بازار سهام و به کام طلا باشد.

البته طلا طی معاملات دو روز گذشته چندان خوش ندرخشید. در حالی که قیمت هر اونس در پایان معاملات روز سه‌شنبه هزار و ۹۵۰ دلار بود، این نرخ پس از نهایی شدن تکلیف انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در کنگره وارد سیر نزولی شد؛ به طوری که در جریان داد و ستدهای امروز(پنجشنبه) تا هزار و ۹۱۳ دلار پایین آمد.

تقویت روز پنجشنبه نرخ برابری دلار آمریکا در مقابل یورو نیز در تشدید نزول قیمت طلا تاثیرگذار بود. با اعلام استمرار نرخ تورم منفی ۳ دهم درصد تورم در منطقه یورو و ادامه ناامیدی از بازگشت کوتاه مدت رونق اقتصادی به این منطقه، یورو در برابر دلار آمریکا ۵۳ صدم درصد تضعیف شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

همزمانی افت جهانی قیمت طلا با کاهش نرخ دلار در بازار ایران موجب شد تا قیمت هر قطعه تمام سکه طلا در معاملات روز پنجشنبه بازار تهران حدود ۲۵۰ هزار تومان کاهش یافت و به ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید.

بانک مرکزی ایران نیز روز پنجشنبه نرخ رسمی عرضه دلار آمریکا را با ۳۰۰ تومان کاهش به ۲۵ هزار و ۵۵۰ تومان رساند که تحت تاثیر آن بهای فروش آزاد دلار نیز در بازار تهران با بیش از ۳۰۰ تومان کاهش به کمتر از ۲۵ هزار و ۶۰۰ رسید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحریم احتمالی بورس تهران توسط دولت ترامپ چه تبعاتی خواهد داشت؟

تحصیل در کدام دانشگاه آمریکایی آینده شغلی شما را تضمین می‌کند؟

شوک پیروزی‌ راستگرایان افراطی به بازارهای مالی اروپا؛ بورس پاریس سقوط کرد