خشم ستارگان ان بی ای از عدم محاکمه پلیس های کنوشا که جیکوب بلیک را فلج کرده اند

Access to the comments نظرها
نگارش از نیما قدکپور
اعتراض به تیراندازی های پلیس به سیاه پوستان
اعتراض به تیراندازی های پلیس به سیاه پوستان   -   کپی رایت  Morry Gash/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.

مقامات قضایی شهر کنوشا اعلام کردند هیچ کدام از نیروهای پلیس که در تیراندازی به جیکوب بلیک سیاه پوست نقش داشتند، محاکمه نخواهندشد.

این در حالی است که بیش از ۴ ماه از تیراندازی به این مرد سیاه پوست می گذرد. جیکوب بلیک در اثر این تیراندازی بتاریخ ۲۳ اوت ۲۰۲۰ به کما رفت و پس از سپری کردن هفته ها در بیمارستان، برای همیشه فلج به خانه بازگشت.

بلیک که در دهه سوم زندگی خود قراردارد، هنگام ورود به خودرواش در مقابل دیدگان سه فرزند خود از پشت هدف اصابت سه گلوله ماموران پلیس قرارگرفت.

انتشار ویدئو از تیراندازی به جیکوب بلیک در شبکه های اجتماعی باعث شوک شهروندان آمریکایی شد و اعتراضات خیابانی گسترده ای را در پی داشت. این ویدئو درست دو ماه پس از قتل جورج فلوید، دیگر شهروند سیاه پوست آمریکایی در مینیاپولیس بدست نیروهای پلیس منتشر می شد.

حالُ مایکل گراولی، دادستان پرونده از ایالت ویسکانسین می گوید:‌ «دادگاهی درکار نخواهد بود.»‌

تیراندازی توسط افسر پلیس راستن شسکی سفیدپوست انجام گرفت. اما وکیل پلیس کنوشا، می گوید مقامات قضایی را قانع کرده که نیروهای پلیس در حالت دفاعی به آقای بلیک تیراندازی کرده اند. به گفته پلیس بلیک چاقویی در دست داشته است. البته در ویدیوی رهگذری که آنرا درصفحه های اجتماعی منتشرکرده خبری از چاقوی جک بلیک دیده نمی شود.

عدم دادگاهی کردن نیروهای پلیس کنوشا آنهم ۴ماه و نیم پس از وقوع این حادثه با واکنش های سازمان های حقوق بشری و مدافع حقوق سیاهان و همچنین برخی از سلبریتی ها و چهره های نام آشنای ورزش و هنر همراه بود. از جمله لبرون جیمز، بسکتبالیست اسطوره ای ان بی ای و کاپیتان لس آنجلس لیکرز.

جیمز ۴ ماه پیش هم در واکنش به تیراندازی به جیکوب بلیک ازشرکت در رقابتها سرباز زده بود. جیمز با تایید نقل قولی از مارتین لوترکینگ، «قانون غیرعادلانه به هیچ وجه نمی تواند قانون باشد.»‌، در صفحه توییتر خود تصمیم دادگاه آمریکایی را به چالش کشید.

جیمز پس از برد تیمش در مصاحبه با یواس ای تودی گفت‌:‌ « شنیدن آنچه امروز در کنوشا اتفاق افتاد ضربه ای به قلب و روح نه فقط خانواده و شهروندان این شهر بلکه به تمام جامعه آمریکایی بود.»‌ انتونی دیویس هم تیمی جیمز، سخنان او را تاییدکرد.

استیو نش، سرمربی پرافتخار گلدن استیت وریورز هم به عدم دادگاهی کردن عاملان تیراندازی به جیکوب بلیک واکنش نشان داد. او این تصمیم را «دیوانه وار وناراحت کننده»‌ خواند.

باشگاه بسکتبال میلواکی باکس، یکی از فینالیست های کنفرانس شرق در سال گذشته، هم بیانیه ای در محکومیت تصمیم دادستانی کنوشا صادرکرد. در این بیانیه نسبت به سوء استفاده از «قدرت سرکوبگر پلیس» هشدارداده شده است. همچنین می خوانیم:‌‌ « ما از تصمیم دادگاه بسیار ناامید هستیم اما به مبارزه خود برای رسیدن به برابری و عدالت اجتماعی و نژادی ادامه خواهیم داد.‌»

اغلب ستارگان لیگ بستکبال حرفه ای آمریکا در چهار دهه اخیر را سیاهان تشکیل می دهند و شاید هم به همین دلیل باشگاه های آمریکایی ناگزیرند نسبت به خشونت های پلیس علیه سیاه پوستان واکنش نشان دهند.

کارشناسان ورزشی می گویند امکان دارد مانند چهار ماه پیش بازیهای این لیگ در اعتراض به خشونت های نژادپرستانه پلیس باردیگر تعطیل شود.