پلیسِ متهم به قتل جورج فلوید به طور مشروط از زندان آزاد شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
از چپ به راست: درک شاوین، پلیس متهم به قتل جورج فلوید، جی الكساندر كوئنگ ، توماس لین
از چپ به راست: درک شاوین، پلیس متهم به قتل جورج فلوید، جی الكساندر كوئنگ ، توماس لین   -  Copyright  AP Photo

درک شاوین، مامور سابق پلیس در مینیاپولیس آمریکا که متهم به قتل درجه دوی جورج فلوید، مرد سیاه پوست غیرمسلح است با سپردن وثیقه ۱ میلیون دلاری روز چهارشنبه به طور مشروط از زندان آزاد شد.

آقای شاوین که در ابتدا در زندان «رامسی کاونتی» با «قتل درجه سه» تفهیم اتهام شده بود از ۳۱ مه (۱۱ خرداد) به زندان فوق امنیتی «اوک‌پارک هایتس» در مینه‌سوتا منتقل شد.

مطابق تصاویر منتشر شده، درک شاوین، افسر سابق پلیس با فشردن زانوی خود بر روی گردن آقای فلوید که نزدیک به هشت دقیقه ادامه داشته، موجب مرگ او در ۲۵ مه گذشته شد. رخدادی که به برخاستن موجی از اعتراض‌های جهانی به عدم رعایت حقوق سیاه‌پوستان و کم توجهی به ارزش جان آنها شد.

البته افزون بر آقای شاوین، سه افسر دیگر پلیس به نام‌های جی الكساندر كوئنگ ، توماس لین و تو تائو نیز به اتهام مباشرت و همکاری در قتل در زندان به سر می‌بردند که آنها نیز روز چهارشنبه با قید وثیقه به طور مشروط آزاد شده‌اند.

هر چهار افسر پلیس در مارس آینده در دادگاه محاکمه خواهند شد و در این میان مطابق تازه‌ترین اعلام، اتهام آقای شاوین قتل درجه دوم و آدم‌کُشی تعیین شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بن کراپ، وکیل خانواده آقای فلوید در واکنش به خبر آزادی مشروط آقای شوین با قرار وثیقه، گفته که «یاد آوری دردناکی است ولی متاسفانه هنوز با تحقق عدالت فاصله داریم.»