توقیف نفتکش و درخواست معافیت تحریمی کره‌جنوبی؛ آیا ایران پول بلوکه شده را برای خرید واکسن می‌خواهد؟

توقیف نفتکش هانکوک چمی کره جنوبی در خلیج فارس
توقیف نفتکش هانکوک چمی کره جنوبی در خلیج فارس Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«آمریکا برای تأمین واکسن کووید۱۹ بر اساس کوواکس، چراغ سبز نشان داده است، اما ایران در این زمینه هنوز مردد است زیرا می‌ترسد که پول‌های بلوکه شده‌اش در کره جنوبی، هنگام تبدیل به دلار بار دیگر مشمول تحریم شده و توقیف شود.»

آگهی

وزارت امور خارجه کره جنوبی اعلام کرد «در اولین زمان ممکن» هیئتی رسمی را برای مذاکره با مقامات ایرانی و رفع توقیف کشتی تجاری خود به تهران می‌فرستد.

این خبر روز سه‌شنبه ۵ ژانویه (۱۶ دی) در حالی اعلام شد که پیش از آن گفته شده بود احتمالا سفر برنامه‌ریزی شده معاون وزیر خارجه کره جنوبی به ایران به دلیل توقیف کشتی این کشور لغو می‌شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سپاه پاسداران ایران روز گذشته یک فروند نفتکش کره جنوبی را به اتهام «ایجاد آلودگی زیست محیطی» در آب‌های خلیج فارس توقیف کرد. این کشتی به نام «هانکوک چمی» که در زمان توقیف، در حال انتقال ۷ هزار و ۲۰۰ تن اتانول از عربستان به کره جنوبی بود، به سواحل ایران هدایت شد.

تهران و سئول بر سر پول‌های بلوکه شده ایران در بانک‌های کره جنوبی به دلیل تحریم‌های آمریکا اختلاف دارند و یک روز پیش از توقیف کشتی «هانکوک چمی»، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران با اشاره به تلاش‌ها برای آزادسازی این پول، از سفر قریب‌الوقوع چو جونگ-کیون، معاون وزیر خارجه کره جنوبی به تهران خبر داده بود.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران روز سه شنبه در واکنش به اتهام «گروگانگیری» گفت این کره جنوبی است که «به بهانه‌های واهی» بیش از ۷ میلیارد دلار ایران را «گروگان» گرفته است.

ایران پول بلوکه شده را برای خرید واکسن کرونا می‌خواهد؟

ایران می‌گوید پول‌های بلوکه شده این کشور در کره جنوبی مربوط به هزینه خرید دارو، تجهیزات پزشکی و برخی کالاهای دیگر مانند نهاده‌های دامی است که مشمول تحریم‌ها نیستند.

درهمین حال یونهاپ، خبرگزاری رسمی کره جنوبی نوشت که سئول و تهران در حال مذاکره در مورد استفاده از پول بلوکه شده ایران در کره جنوبی برای خرید واکسن کووید۱۹ هستند.

این خبرگزاری روز سه شنبه از قول یک مقام وزارت خارجه این کشور که نامش فاش نشده، نوشت: «کره جنوبی و ایران در حال مذاکره درباره پول بلوکه شده ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا هستند تا آنها (ایرانی‌ها) بتوانند بر پایه سازوکاری بین‌المللی، از این پول برای خرید واکسن کووید۱۹ استفاده کنند.»

منظور از این سازوکار، همان «کوواکس» یا طرح جامع سازمان جهانی بهداشت برای توزیع عادلانه واکسن کووید۱۹ در جهان است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

درخواست معافیت کره جنوبی از تحریم‌های آمریکا

یونهاپ می‌نویسد که به دنبال درخواست ایران برای آزادسازی پول‌هایش به دلایل انسان‌دوستانه، کره جنوبی از وزارت خزانه‌داری آمریکا درخواست معافیت از تحریم کرده است.

این خبرگزاری همچنین از زبان همان مقام دیپلماتیک بلندپایه نوشته است: «آمریکا برای تأمین واکسن کووید۱۹ بر اساس کوواکس، چراغ سبز نشان داده است، اما ایران در این زمینه هنوز مردد است زیرا می‌ترسد پولی که قرار است آزاد شده و برای خرید واکسن اختصاص یابد، هنگام تبدیل از وون کره به دلار آمریکا، به حساب بانک‌های آمریکایی ریخته شود. برای ایران معلوم نیست که بانک‌های آمریکایی با آن پول چه کار خواهند کرد و مسئولان این کشور بیم آن را دارند که بار دیگر پول‌ها بلوکه شوند.»

در سال ۲۰۱۹ معافیت کره جنوبی از تحریم نفتی آمریکا علیه ایران پایان یافت و از آن زمان تا کنون حدود ۷ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران نزد دو بانک کره‌ای بلوکه شده است.

در طول دوران معافیت کره جنوبی از تحریم نفتی آمریکا، پول واردات نفت ایران به کره جنوبی و صادرات محصولات کره‌ای به ایران از طریق حساب‌هایی با پول ملی کره جنوبی پرداخت می‌شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توقیف نفتکش کره‌ای توسط سپاه؛ احتمال تجدیدنظر در سفر برنامه‌ریزی شده دیپلمات کره جنوبی به تهران

توقیف کشتی کره‌جنوبی توسط سپاه؛ سئول یگان ویژه اعزام کرد، آمریکا: ایران سریع‌ رفع توقیف کند

کنعانی: ایران نیروی نیابتی ندارد اما اسرائيل نیابتی آمریکا است