خشم خیابانی شیعیان پاکستان از کشتار داعش؛ بزرگراه کویته بسته شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اعتراض اقلیت شیعه هزاره  به کشته شدن کارگران معدن ذغال سنگ توسط افراد مسلح
اعتراض اقلیت شیعه هزاره به کشته شدن کارگران معدن ذغال سنگ توسط افراد مسلح   -   کپی رایت  AP Photo

اعضای اقلیت شیعه هزاره در پاکستان که روز سه‌شنبه بزرگراهی در کویته را با تابوت معدنچیان کشته شده مسدود کرده‌اند، اعلام کردند که تا برگزاری ملاقات عمران خان، نخست وزیر، با آنها و محاکمه قاتلان از موضع خود عقب‌نشینی نخواهند کرد.

مردان مسلح در بلوچستان پاکستان روز یکشنبه پس از آن که ۱۱ کارگر شیعه هزاره را از سایر کارگران معدن ذغال سنگ مچه واقع در ۵۰ کیلومتری شهر کویته جدا کردند، به سمت آنها آتش گشودند و همگی آنها را از پای درآوردند. این افراد مسلح که به ستیزه‌جویان داعش منتسب هستند پس از این اقدام، ویدیوی قتل عام خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند؛ اقدامی که خشم اقلیت شیعه ساکن در پاکستان را برانگیخت.

افزون بر کویته، در کراچی نیز شیعیان معترض پاکستانی روز سه‌شنبه با برگزاری تظاهراتی خواستار استعفای دولت این کشور شدند.

حافظ بازید، وزیر داخله ایالت بلوچستان پاکستان پیشتر به رویترز گفته بود که حداقل ۹ تن از کارگران کشته شده، تبعه افغانستان هستند. با این حال، وزارت خارجه افغانستان با صدور بیانیه‌ای ضمن تاکید بر لزوم بررسی دقیق این حادسه با مشارکت پاکستان، اعلام کرد که تنها هفت تن از کشته شدگان افغانستانی هستند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اقلیت شیعه هزاره در هر دو کشور پاکستان و افغانستان، جایی که اسلام سنی مسلط است، با آزار و اذیت افراط گرایان مذهبی مواجه‌اند. طی دهه گذشته صدها هزاره در جریان بمب‌گذاری در مدارس و بازارهای شلوغ و کمین جاده‌ای در پاکستان، کشته شده‌اند.