آیا باید نگران موج چهارم بیماری کووید در ایران بود؟

بیماری کووید-۱۹ در ایران
بیماری کووید-۱۹ در ایران Copyright Vahid Salemi/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Vahid Salemi/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در هفته‌های اخیر مقام‌های بهداشتی محلی و سراسری بارها به شهروندان درباره احتمال اوج گرفتن دوباره شیوع ویروس کرونا در ایران هشدار داده‌اند. با این شرایط آیا باید نگران موج چهارم شیوع کرونا بود؟

آگهی

با وجود آنکه به‌گفته مقام‌های دولت ایران، موج سوم شیوع ویروس کرونا در این کشور پشت سر گذاشته شده است، بسیاری از مسئولان محلی و سراسری این کشور نسبت به ایجاد موج چهارم بیماری کووید-۱۹ هشدار می‌دهند.

نگاهی به آمارهای روزهای گذشته مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در ایران نشان می‌دهد که شمار بیماران و همچنین جان‌باختگان کووید-۱۹ پس از چند هفته کاهش پیاپی، از ۲۸ دسامبر (۸ دی‌ماه) بار دیگر از مرز ۶ هزار مبتلا در روز عبور کرد. این وضعیت دست‌کم تا یکشنبه سوم ژانویه (۱۴ دی) ادامه پیدا کرد. وزارت بهداشت ایران در این روز شناسایی ۵۹۶۰ مبتلا و مرگ ۱۰۲ نفر دیگر بر اثر بیماری کووید-۱۹ خبر داد.

نگرانی از شیوع موج دیگر ویروس کرونا منحصر به ایران نیست و امری جهانی به شمار می‌رود. سازمان جهانی بهداشت بارها با درباره فرارسیدن فصل زمستان و در نتیجه حضور در محیط‌های سربسته، نسبت به شیوع گسترده بیماری هشدار داده است.

با این حال ایران که در رویارویی با موج نخست ویروس کرونا، عملکرد به نسبت موفقیت‌آمیزی داشت، پس از کاهش موازین سخت‌گیرانه در تابستان، با موج‌های دوم و سوم بیماری مواجه شد.

در کشورهای مختلف، از جمله فرانسه، در حالی که به نظر می‌رسد موج دوم مهار شده یا در حال مهار است، مقررات سختگیرانه جدید برای جلوگیری از گذراندن یک زمستان مصیبت‌بار در پیش گرفته می‌شود.

مقام‌های وزارت بهداشت ایران در روزهای گذشته بروز وضعیت قرمز در چند شهر شمالی ایران را تایید کردند. روز یکشنبه،‌ مقام‌های محلی دو استان البرز و فارس، نسبت به ناپایداری شرایط سلامت هشدار دادند.

رئیس سازمان جهانی بهداشت هفته پیش با ابراز امیدواری نسبت به آغاز واکسیناسیون گفت سرانجام نوری در انتهای تونل دیده می‌شود. با این حال وی، مانند بسیاری دیگر از رهبران جهان تاکید کرد تا زمانی که واکسن در اختیار همه کشورها قرار نگیرد، حفظ فاصله اجتماعی و رعایت موازین بهداشتی، تنها راه‌های جلوگیری از شیوع گسترده ویروس خواهد بود.

تجربه یک سال گذشته در سراسر جهان نشان داده است که اگر مقررات سختگیرانه نظیر تعطیلی‌های گسترده و قرنطینه به موقع اجرا نشوند، ویروس با سرعت بسیار زیادی منتشر می‌شود. در حالی که اکثر کشورهای جهان، شاید به‌جز چین و نیوزیلند، سیاست ریشه‌کنی بیماری را در پیش نگرفته‌اند، موج اول و دوم کووید-۱۹ بیمارستان‌ها و نظام بهداشتی را در سطح جهانی، فارغ از درجه پیشرفت و توسعه کشورها، فلج کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش فوری چین به شیوع دوباره کرونا در این کشور؛ ساخت قرنطینه‌گاه ۳ هزار واحدی

کارنامه ۲۰۲۰ اتحادیه اروپا؛ انعطاف‌پذیری‌ در مقابل بحران کرونا و عبور از برکسیت

یک سال پس از شیوع کرونا جشن سال نو در ووهان چین با تجمع هزاران نفر برگزار شد