افشای مکالمه ترامپ با مقام ایالتی جورجیا: برایم ۱۱ هزار رای پیدا کنید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دونالد ترامپ
دونالد ترامپ   -   کپی رایت  AP Photo

فایلی صوتی از مکالمه رئیس جمهوری آمریکا با یک مقام ارشد ایالت جورجیا منتشر شده است که در جریان آن دونالد ترامپ خواستار کشف بیش از ۱۱ هزار رای به سود خود می شود. 

خبرگزاری آسوشیتدپرس به این فایل صوتی که در ابتدا روز یکشنبه از سوی روزنامه «واشنگتن پست» منتشر شد دسترسی پیدا کرده است. در این فایل صوتی صدای رئیس جمهوری کنونی ایالات متحده شنیده می شود که با تکرار ادعاهای خود مبنی بر وقوع «تقلب» در جریان رای گیری از برد رفنسپرگر، وزیر امور داخلی ایالت جورجیا می خواهد تا ۱۱ هزار و ۷۸۰ رای با نام او «پیدا» کند. 

دونالد ترامپ در جریان انتخابات روز سوم نوامبر (۱۳ آبان) با اختلاف ۱۱ هزار و ۷۷۹ رای از جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا در ایالت جورجیا شکست خورد. جو بایدن به دلیل کسب آرای بیشتر در این ایالت جنوبی ۱۶ رای الکترال آن را در جریان رای گیری در کالج الکترال به دست آورد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

فایل صوتی از مکالمه رئیس جمهوری کنونی آمریکا با مسئول برگزاری انتخابات در ایالت جورجیا در حالی منتشر می شود که کنگره ایالات متحده قرار است روز چهارشنبه جلسه ای برای تائید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری تشکیل دهد. شماری از اعضای جمهوریخواه کنگره از جمله بیش از ۱۰ سناتور این حزب اعلام کرده اند که در جلسه روز چهارشنبه به نتیجه انتخابات اعتراض خواهند کرد.  

از سوی دیگر انتشار فایل صوتی مکالمه دونالد ترامپ با برد رفنسپرگر ممکن است بر نتیجه انتخابات مجلس سنای این ایالت که قرار است روز سه شنبه برگزار شود تاثیر بگذارد. رای دهندگان در این ایالت قرار است تکلیف دو کرسی جورجیا در مجلس سنا را در رای گیری روز سه شنبه مشخص کنند. بنا به نظرسنجی ها رقابت تنگاتنگی بین دو سناتور فعلی این ایالت از حزب جمهوریخواه با رقبای دموکرات شان جریان دارد. در صورت پیروزی هر دو نامزد دموکرات در انتخابات روز سه شنبه کنترل مجلس سنای آمریکا از دست حزب جمهوریخواه خارج خواهد شد. 

کاخ سفید، دفتر وزیر امور داخلی ایالت جورجیا و کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ تاکنون به انتشار فایل صوتی از مکالمه رئیس جمهوری آمریکا با برد رفنسپرگر واکنشی نشان نداده اند. با این حال وزیر امور داخلی ایالت جورجیا روز یکشنبه با انتشار توئیتی نوشت: «جسارتا رئیس جمهوری ترامپ آنچه شما می گویید درست نیست. حقیقت مشخص خواهد شد.»

تنش بین دونالد ترامپ و مقام های ایالتی جورجیا در حالی با وجود گذشت دو ماه از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ادامه دارد که همه مقام های کلیدی این ایالت از جمله فرماندار و وزیر امور داخلی از حزب جمهوریخواه هستند.