یک روز پس از انفجارهای فرودگاه عدن؛ نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان صنعا را بمباران کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
AP Photo
AP Photo   -   کپی رایت  AP Photo

هواپیماهای جنگی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی روز پنجشنبه ۳۱ دسامبر صنعا، پایتخت تحت کنترل حوثی‌های یمن را مورد حملات هوایی قرار دادند.

این اقدام ائتلاف عربی یک روز پس از آن رخ داد که همزمان با ورود مقام‌های مورد حمایت ریاض به بندرعدن، انفجارهایی در فرودگاه این شهر جنوبی یمن رخ داد. هنوز مشخص نیست که عامل این حملات چه گروهی بوده است.

ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی که ۶ سال قبل به یمن حمله کرد و همچنان هم به عملیات خود ادامه می‌دهد حوثی‌ها را متهم کرده به فرودگاه عدن حمله کرده است.

به گزارش رویترز ساکنان صنعا گفته‌اند که روز پنجشنبه حملات ائتلاف به فرودگاه این شهر و همچنین چندین مرکز دیگر در داخل و اطراف شهر صورت گرفته است. آنها همچنین تایید کرده‌اند که صدای انفجارهای بسیاری شنیده شده و هواپیماهای جنگی برای چندین ساعت بر فراز شهر پرواز می‌کرده‌اند.

رسانه‌های نزدیک به حوثی‌ها هم گزارش داده‌اند که هواپیماهای ائتلاف دست‌کم ۱۵ مکان مختلف در صنعا را هدف گرفتند. هنوز گزارشی از تلفات احتمالی این حملات منتشر نشده است.

در حملات روز چهارشنبه به فرودگاه عدن همزمان با ورود اعضای کابینه جدید منصور هادی، سیاستمدار مورد حمایت عربستان سعودی، دستکم ۲۲ نفر کشته و ده‌ها نفر دیگر نیز زخمی شدند.

حوثی‌ها مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته‌اند اما عربستان سعودی می‌گوید این «اقدامی تروریستی و بزدلانه» از سوی حوثی‌ها بوده است.

کابینه جدید آقای هادی با حمایت عربستان سعودی با هدف پایان دادن به اختلافات تشکیل شده است. معین عبدالمالک نخست وزیر مورد حمایت عربستان در یمن اعلام کرده با وجود حملات همه اعضای کابینه حالشان «خوب» است.

حملات ائتلاف طی ۶ سال اخیر منجر به کشته شدن هزاران نفر در یمن از جمله بسیاری از غیرنظامیان در این کشور فقیر و جنگ‌زده شده است.

تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به جنگ یمن تاکنون بی نتیجه مانده و عربستان سعودی بعد از گذشت ۶ سال همچنان به حملات هوایی خود به یمن ادامه می‌دهد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید