Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

چین گزارش‌ها درباره ارائه مشوق برای کشتن سربازان آمریکایی در افغانستان را رد کرد

نیروهای آمریکایی در افغانستان
نیروهای آمریکایی در افغانستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت خارجه چین روز پنجشنبه ۳۱ دسامبر (۱۱ دی) گزارش‌های اطلاعاتی مبنی بر پرداخت پول از سوی پکن به شبه‌نظامیان جهت کشتن سربازان آمریکایی در افغانستان را رد کرد.

آگهی

وزارت خارجه چین روز پنجشنبه ۳۱ دسامبر (۱۱ دی) گزارش‌های اطلاعاتی مبنی بر پرداخت پول از سوی پکن به شبه‌نظامیان جهت کشتن سربازان آمریکایی در افغانستان را رد کرد.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین، که در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کرده بود با «خبر جعلی» خواندن این گزارش‌ها گفت: « این‌ها تنها نشان می‌دهد بعضی افراد تا چه حد دیوانه‌وار به دنبال‌ این هستند که بخواهند چهره چین را لکه‌دار کنند و به روابط چین و آمریکا آسیب برسانند.»

رسانه‌های آمریکایی پیشتر به نقل از مقام‌های اطلاعاتی آمریکا گفته بودند گزارش‌ها نشان از وجود «مشوق‌های بالقوه چینی» برای بازیگران غیردولتی در افغاستان است تا به نیروهای آمریکایی ضربه بزنند . مقام‌های آمریکایی معمولا از عنوان «بازیگران غیردولتی» برای نام بردن از گروه‌های شبه نظامی تروریستی در افغانستان نظیر طالبان استفاده می‌کنند.

تکذیب مقامات چینی در حالی انجام می‌شود که مقامات ارشد ایالات متحده می‌گویند در مقطع فعلی اعتبار گزارش‌های اطلاعاتی درباره پکن کمتر از اعتبار گزارش‌های اطلاعاتی درباره اقدام مشابه روسیه است.

بنابر اعلام رسانه‌های آمریکایی استفان اوبرایان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، گزارش‌های تازه را روز ۱۷ دسامبر به دونالد ترامپ رئیس‌جمهور منتقل کرده و یک جلسه کمیته هماهنگی سیاست‌های شورای امنیت ملی در ۲۲ دسامبر در این رابطه تشکیل شده است.

یک مقام ارشد دولت گفته است آمریکا این اطلاعات را به دقت زیر نظر دارد و هرگونه گزارش مربوط به امنیت نیروهایش را «بسیار جدی می‌گیرد».

یک مقام مسئول در تیم انتقالی جو بایدن، رئیس‌جمهور تازه منتخب آمریکا، نیز در این باره گفت اعضا قصد دارند تا حد ممکن درباره این ادعاها اطلاعات کسب کنند.

وی افزود: «این خبر شاهد دیگری است بر نیاز همکاری کامل با پنتاگون.» پیشتر در این هفته جو بایدن وزارت دفاع آمریکا را به «مانع‌تراشی» در مسیر انتقالی استقرار رئیس‌جمهور تازه متهم کرده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پیشتر و در ماه ژوئن روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی ادعا کرده بود تحقیقات مقامات اطلاعاتی ایالات متحده حاکی از آن است که یک واحد اطلاعاتی نظامی روسیه، در خلال مذاکرات صلح برای پایان دادن به جنگ بیست سالۀ افغانستان، بطور مخفیانه به شبه‌نظامیان مرتبط با طالبان پول داده تا نیروهای ائتلاف بین‌المللی حاضر در افغانستان از جمله سربازان آمریکایی را بکشند.

در پی انتشار این خبر وزارت امور خارجه روسیه اطلاعات ارائه شده در این گزارش را تکذیب کرده و آن‌ها را « اتهام‌های بی‌اساس و ناشناس» خوانده بود.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز با رد گزارش نیویورک تایمز گفته بود اعضای این گروه چنین پیوندی با واحد جاسوسی کشور دیگر ندارند و چنین ادعاهایی «برای بدنام کردن طالبان» منتشر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله به نظامیان زن در مزار شریف افغانستان؛ دست‌کم ۲ نفر کشته شدند

«ترامپ از همکاری روسیه با طالبان برای کشتن نیروهای آمریکایی آگاه بوده است»

نیویورک تایمز: روسیه به طالبان پول داده تا سربازان آمریکایی را بکشند