Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

نگاهی به زندگی پی‌یر کاردن، اسطوره طراحی لباس که در ۹۸ سالگی در گذشت

پی‌یر کاردن
پی‌یر کاردن Copyright آسوشیتد پرس
Copyright آسوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پی‌یر کاردن برای بسیاری از شخصیت‌های نامی سده بیستم لباس دوخت، از سالوادور دالی و ریتا هیورث گرفته تا خود کریستین دی‌یور و اعضای گروه بیتلز.

آگهی

پی‌یر کاردن، طراح برجستهٔ لباس اهل فرانسه که با نوآوری‌های آینده‌گرای خود صنعت پوشاک را زیرورو کرده بود در ۹۸ سالگی در پاریس در گذشت.

مطلب زیر نگاهی به زندگی و کارنامهٔ پربار این طراح برجسته قرن بیست‌ و یکم دارد.

بچه پایین شهر

پی‌یر کاردن با نام اصلی پیه‌ترو کُستانته کاردینی از والدینی ایتالیایی به دنیا آمد و در خردسالی همراه پدر و مادر کشاورزش که از فاشیسم می‌گریختند به فرانسه مهاجرت کرد.

پی‌یر کاردن هم‌نسل ایو مونتان (با نام اصلی ایوو لیوی) و سرژ رژیانی (با نام اصلی رجیو امیلیا) ستارگان سینما و موسیقی فرانسه و از نسل آن مهاجران ایتالیایی بود که با وجود فضای بی‌اعتمادی و بیگانه‌هراسی، با هنر خود تصویر فرانسه پس از جنگ را ساختند.

کاردن که با غرور خود را «مردی خودساخته» می‌خواند، می‌گفت: «من بچهٔ پایین ‌شهر بودم و پی‌یر کاردن شدم و اگر دوباره هم زندگی کنم با ذوق‌ و شوق تمام همین کار را می‌کنم.»

آسوشیتد پرس
پی‌یر کاردن در کنار مجموعه‌ای از طرح لباس‌‌های خودآسوشیتد پرس

طراحی لباس در جهان پر شور پس از جنگ

پی‌یر کاردن که از چهارده سالگی کار خیاطی را در سنت‌اتین آغاز کرده بود، در ۱۹۴۴ به پاریس آمد و سه سال بعد اولین کسی بود که در مغازه تازه افتتاح شدهٔ کریستین دی‌یور استخدام شد و خیلی زود با کت و بلوزهای کمرباریکی که طراحی کرد معروف شد.

او در دهه پنجاه میلادی کارگاه خود را در پاریس به‌راه انداخت و با استفاده از مواد اولیهٔ تازه‌ای نظیر وینیل و خز مصنوعی، و با الهام‌گیری از الگوهای پاپ‌آرت، برای پوشاک نسل مشتاق و جوان پس از جنگ، طرحی نو در انداخت.

پی‌یر کاردن دربارهٔ شیوه کارش می‌گفت: «من شبیه مجسمه‌ساز با طراحی لباس برخورد می‌کنم، یعنی اول شکلی می‌آفرینم و بعد سعی می‌کنم بدن را در آن جا بدهم.»

آسیوشیتد پرس
پی‌یر کاردن هنگام استفاده از نخستین کامپیوترها برای طراحی در کارگاهش ۱۹۷۹آسیوشیتد پرس

دوزنده‌ای که آینده را دید

کاردن که تا آن زمان، مانند تمامی طراحان بزرگ لباس در پاریس، ‌کارگاه ویژهٔ تک‌دوزی داشت اولین کسی بود که در ۱۹۶۲ لباس‌هایش را برای سری‌دوزی و تولید انبوه به یک فروشگاه زنجیره‌ای سپرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

همین کارش سبب شد تا اتحادیه دوزندگان پاریس به‌شدت از او انتقاد کند. آنها خواستار استعفای کاردن شدند اما سه سال بعد او به عنوان رئيس همین اتحادیه برگزیده شد زیرا طولی نکشید تا معلوم شود حق با او بوده است؛ پی‌یر کاردن توانسته بود آینده صنعت پوشاک را ببیند.

آسوشیتد پرس
پی‌یر کاردن، نمایشگاه مد پکن ۲۰۱۲آسوشیتد پرس

خیاط قرن

پی‌یر کاردن که نزدیک به یک قرن عمر کرد برای بسیاری از هنرمندان و شخصیت‌های مشهور سدهٔ بیستم لباس دوخت از سالوادور دالی و ریتا هیورث گرفته تا خود کریستین دی‌یور و گروه بیتلز که با کت و ‌شلوارهای یقه ‌ماندارین او مشهور شدند.

او خود زمانی گفته بود: «من یک دایناسورم. اما پیرترین دوزنده‌ای هستم که کارگاهش را خودش اداره می‌کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تاجی افسانه‌ای از سیبری؛ پیوند سنت و مدرنیته در کوکوشنیک‌های هنرمند روسی

ایریس، طراح برجستهٔ لباس: هرکس حق دارد هرچه می‌خواهد بپوشد

کارل لاگرفلد، طراح مشهور مد درگذشت