Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

ارتش بریتانیا پهپادهای جدید به اندازه کف دست را برای جاسوسی خریداری کرد

عکس آرشیوی از یک مدل پهپاد کوچک
عکس آرشیوی از یک مدل پهپاد کوچک Copyright CANVA PRO
Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این هواپیماهای بدون سرنشین نانو به اندازه‌ای کوچک هستند که در کف یک دست قرار می‌گیرند و وزن آنها تنها ۱۹۶ گرم است. این پهپادها حجم و اندازه‌ای حدود یک گوشی هوشمند بزرگ دارند.

آگهی

ارتش بریتانیا سری جدیدی از پهپادهایی را خریداری کرده که از قابلیت جاسوسی و تجسس در اهدافی تا فاصله ۲ کیلومتری برخوردار است.

این هواپیماهای بدون سرنشین نانو به اندازه‌ای کوچک هستند که در کف یک دست قرار می‌گیرند و وزن آنها تنها ۱۹۶ گرم است. این پهپادها حجم و اندازه‌ای حدود یک گوشی هوشمند بزرگ دارند.

پهپاد یا هواپیماهای بدون سرنشین در حال حاضر در سراسر دنیا از سوی نیروهای مسلح برای اهداف گوناگون تجسسی و جاسوسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این تجهیزات به شدت مورد انتقاد گروه‌های حقوق بشری قرار گرفته است. به نوشته گاردین برخی از کشورها همچون ایالات متحده آمریکا و ترکیه از این پهپادها برای اهدافی مانند «ترور دشمنان خارج از مرزهای خود» استفاده می‌کنند. با این حال در حال حاضر اتحادیه اروپا و بریتانیا در نظر دارند از هواپیماهای بدون سرنشین در ارتفاع بالا برای شناسایی پناهندگان و مهاجران در دریای مدیترانه استفاده کنند.

افزایش قابلیت‌های پهپادهای کوچک منجر به استفاده گسترده از آنها به منظور نظارت در وضعیت‌های نظامی و غیر نظامی شده است. این موضوع در عین حال سبب افزایش نگرانی در مورد عدم وجود قوانین حاکم بر استفاده از آنها و همچنین پرسش‌هایی در خصوص چگونگی استفاده از آنها از سوی نیروهای نظامی شده است.

کریس کول، مدیر سازمان غیر دولتی «پهپادهای جنگی» که در خصوص محدود کردن استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در امور نظامی فعالیت می‌کند در این خصوص به روزنامه گاردین می‌گوید: «جنگ هواپیماهای بدون سرنشین به روش‌های مختلفی از جمله استفاده روزافزون از پهپادهای نظارتی نانو مانند این پهپادهای جدید" Bug "توسط واحدهای نظامی تکامل یافته است. با این حال ، چنین سیستم‌هایی تنها می‌توانند فهم ناقصی از اطلاعات به ما ارائه دهند و احتمالا برداشت نادرستی از امنیت و اطلاعات از موقعیت واحدهای روی زمین خواهند داشت.»

آقای کول در ادامه می‌افزاید: «ما بارها دیده‌ایم که در گذشته فرماندهان دستور حملات هوایی و سایر اقدامات کشنده را فقط بر اساس اطلاعات به دست آمده از طریق نظارت از راه دور از طریق پهپادها صادر کرده‌اند. این در حالی است درک غلط از شرایط و موقعیت روی زمین به کشته شدن غیرنظامیان بسیاری منجر شده است.»

نانو هواپیماهای بدون سرنشین جدید ارتش بریتانیا توسط شرکت تولید کننده سلاح‌های بریتانیایی با نام BAE Systems (شرکت دفاع، امنیت و هوافضای چند ملیتی بریتانیا) و با همکاری شرکت UAVtec ، توسعه‌دهنده کوچک‌تر هواپیماهای بدون سرنشین نظامی، ساخته شده است. باتری این پهپادها ۴۰ دقیقه‌ای است و قابلیت پخش مستقیم ویدئو به مراکز کنترل خود را دارد.

سازندگان گفتند که این پهپاد می تواند تا سرعت ۵۰ مایل در ساعت را کنترل کند و در آزمایش اخیر جنگ ارتش توسط وزارت دفاع توانسته است حتی در هوای نامساعد جوی نیز به فعالیت خود ادامه دهد.

سال گذشته وزارت دفاع آمریکا ۶۶ میلیون پوند برای هزینه‌های پروژه‌های رباتیک در جبهه‌های جنگ، از جمله مینی پهپادهای مشابه برای نظارت و همچنین خودروهای جنگی کنترل از راه دور و وسایل نقلیه لجستیکی خودران صرف کرد.

رئیس نیروهای مسلح بریتانیا ماه گذشته گفت که ربات‌ها می توانند تا سال ۲۰۳۰ قسمت بزرگی از ارتش را تشکیل دهند.

شرکت دفاع، امنیت و هوافضای چند ملیتی بریتانیا (BAE Systems) می‌گوید این شرکت در حال کار بر روی اضافه کردن تجهیزات سنجش اضافی به هواپیماهای بدون سرنشین است.

جیمز جرارد ، تکنسین اصلی فناوری اطلاعات کاربردی شرکت BAE Systems، در این خصوص می‌گوید: «حتی در بدترین شرایط آب و هوایی، Bug می تواند اطلاعات تاکتیکی حیاتی را از موقعیت زمین کسب و آن‌را به سربازان ارائه دهد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا کمان۲۲ ایران پهپادی شبیه ام کیو ۹ آمریکاست؟

بحران خروج نمایندگان حزب محافظه‌کار پیش از انتخابات سراسری بریتانیا؛ شکست بزرگ در انتظار سوناک؟

قمار ریشی سوناک زیر باران؛ آیا انتخابات زودهنگام بریتانیا به دو قرن «استمرار» سیاسی پایان می‌دهد؟