درخواست وزارت دفاع هلند برای تحقیق درباره «جنایت جنگی» نظامیانش در افغانستان

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
نیروهای ارتش هلند در افغانستان سال ۲۰۰۶
نیروهای ارتش هلند در افغانستان سال ۲۰۰۶   -   کپی رایت  AP Photo

وزارت دفاع هلند از دادستانهای این کشور خواست درارتباط با گزارش یکی از کهنه سربازان که ادعا می کند بسوی غیرنظامیان افغانستانی آتش گشوده است، تحقیقاتی را آغاز کنند.

این کهنه سرباز هلندی می گوید بدستور فرماندهانش در ولایت ارزگان افغانستان در سال ۲۰۰۷ بروی غیرنظامیان آتش گشوده و امکان دارد که آنها را کشته باشد.

این کهنه سرباز شهادت داد که بسوی چندین خانه در «دره چورا» شلیک کرده چرا که فرماندهانش براین باور بوده اند که کانون گردهمایی اعضای طالبان در ولایت ارزگان است. 

این نظامی در گفتگو با روزنامه «تراو» هلند گفته زمانی که به سوی منازل شلیک کرده با هیچ اقدام متقابلی مواجه نشده است درصورتیکه اگر اعضای طالبان در این خانه ها حضورداشتند با سلاح های خود پاسخ می دادند.

براساس یک تعامل بین ارتش هلند و دولت افغانستان، نظامیان هلندی تنها برای دفاع اجازه تیراندازی و شلیک داشته اند.

وزارت دفاع هلند می گوید گزارش این کهنه سرباز را بسیار جدی گرفته و در حال بررسی هر گونه حادثه خشونت آمیز شناخته شده در ارزگان در سال ۲۰۰۷ است. این وزارتخانه تاکید کرد که در حال تلاش برای بهبود روشهایی است که از طریق آن کهنه سربازان راحت تر بتوانند درباره وقایع این چنینی گزارش ارائه دهند.

در ماه نوامبر، در استرالیا تحقیقاتی منتشر شد که نشان می داد نیروهای ویژه استرالیایی ۳۹ زندانی غیرنظامی را بین سالهای ۲۰۰۹، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ در افغانستان کشته اند.

مارک روته، نخست وزیر هلند، ماه گذشته گفت هیچ نشانه ای از «اقدام و ارتکاب به جنایات جنگی مشابه از سوی نظامیان هلند» مشاهده نشده است. با این حال وزارت دفاع تحقیقاتی مشابه با استرالیا را آغاز کرده است.