Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وکلای شاکیان افغان: نیروهای هلندی در ارزگان به غیرنظامیان هم حمله کرده‌اند

عضو هلندی آیساف در افغانستان (سال ۲۰۰۸)
عضو هلندی آیساف در افغانستان (سال ۲۰۰۸) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«آن حملات، این تصویر را نشان داده که جان شهروند افغان برای ما ارزش زیادی ندارد.»

آگهی

وکلای چند تن از شهروندان افغانستان که در جریان بمباران نیروهای هلندی در سال ۲۰۰۷ در این کشور مجروح شده‌اند، می‌گویند سربازان هلندی در زمان حمله نتوانسته‌اند اهداف نظامی را غیرنظامی تشخیص بدهند.

وکلای این پرونده که ۵ شاکی دارد، روز دوشنبه ۲۹ مارس (۹ فروردین/حمل) به دادگاه محلی مسئول رسیدگی به این پرونده در هلند گفتند که شدت حمله نظامیان هلندی در آن سال نیز با میزان تهدید، «نامتناسب» بوده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

یکی از شاکیان این پرونده فوت کرده و بستگان او با ۴ شاکی دیگر پیگیر شکایت هستند. آنها که اهل ولسوالی «چوره» در ولایت ارزگان افغانستان هستند، به دلیل «جنایت جنگی» ارتش هلند در دادگاه از دولت این کشور شکایت کرده و به دلیل آسیب جسمی ناشی از حمله، درخواست غرامت کرده‌اند.

یکی از وکلای این پرونده به نام لیزبت زگولد در اولین جلسه رسیدگی به پرونده به قضات هلندی گفت: «نیروهای دولت (هلند) در زمان حمله اهداف نظامی را از غیرنظامی تشخیص نداده‌اند. این وکیل همچنین گفت: «آن حملات، این تصویر را نشان داده که جان شهروند افغان برای ما ارزش زیادی ندارد.»

در سوی دیگر این پرونده، وکلای دولت هلند شکایت شاکیان مبنی بر عدم اخطار به موقع به شهروندان غیرنظامی منطقه درباره قریب‌الوقوع بودن حمله و نیز به‌روز نبودن اطلاعات سربازان هلندی را رد کردند.

کارلین تویبن، وکیل دادگستری و نماینده دولت هلند به قضات این پرونده گفت: «انتقادات جدی که شاکیان به دولت هلند نسبه داده‌اند، بی‌اساس است.»

نیروهای هلندی به مدت چهار سال از ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ در قالب بخشی از نیروهای بین‌المللی کمک به امنیت یا «آیساف» در ولایت ارزگان افغانستان مستقر بودند. پس از حمله نیروهای طالبان در دره چوره در ژوئن ۲۰۰۷، نبرد بر سر این منطقه آغاز شد.

بر پایه گزارش وزارت دفاع هلند، در جریان درگیری‌های مختلفی که در روزهای پس از حمله روی داد، حدود ۲۵۰ نفر از جمله یک سرباز هلندی و ۵۰ تا ۸۰ تن از باشندگان غیرنظامی در این منطقه از افغانستان کشته شدند.

اخیرا یک کهنه‌سرباز هلندی نیز ادعا کرده بود که در جریان نبرد چوره در سال ۲۰۰۷ به دستور فرماندهانش به روی غیرنظامیان آتش گشوده و ممکن است آنها را کشته باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست وزارت دفاع هلند برای تحقیق درباره «جنایت جنگی» نظامیانش در افغانستان

گزارش «جنایت‌ جنگی افغانستان»؛ استرالیا ۱۳ سرباز ارتش را اخراج می‌کند

نتیجه چهار سال تحقیق؛ نیروهای ویژه استرالیا غیرنظامیان افغان را کشته‌اند