گزارش «جنایت‌ جنگی افغانستان»؛ استرالیا ۱۳ سرباز ارتش را اخراج می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نیروهای استرالیایی در افغانستان
نیروهای استرالیایی در افغانستان   -  Copyright  Musadeq Sadeq/AP

فرمانده نیروی زمینی ارتش استرالیا روز جمعه ۲۷ نوامبر (۷ نوامبر) گفت که این کشور به ۱۳ سرباز نیروی ویژه خود اطلاع داده است که در رابطه با گزارش قتل غیرقانونی در افغانستان اخراج می‌شوند.

گزارش مستقلی که هفته گذشته منتشر شد نشان می‌دهد که ۳۹ زندانی و غیرنظامی غیرمسلح افغان به دست ۱۹ سرباز استرالیایی کشته شده‌اند.

در گزارش اشاره‌ای به هویت این سربازان نشده است با این حال ۱۹ سرباز فعلی و سابق احتمالا با تعقیب قضایی روبرو می‌شود.

ریک بور، فرمانده نیروهای زمینی ارتش استرالیا گفت که برای ۱۳ سرباز فعلی اخطارهایی صادر شده است که در نهایت می‌تواند به اخراج آن‌ها از ارتش منجر می‌شود.

بور هویت هیچ کدام از این ۱۳ سرباز را افشا نکرد اما گفت که آن‌ها جزو ۱۹ سرباز فعلی و سابق نیستند که ممکن است با اتهام‌های کیفری روبرو شوند. وی افزود:« ۱۳ سربازی که اخراج می‌شوند، دو هفته فرصت دارند تا به پیام اخطار پاسخ دهند.»

در حال حاضر برای ۱۳ نفر در رابطه با تحقیق در مورد افغانستان اخطار اقدام اداری صادر شده است
ریک بور
فرمانده نیروهای زمینی ارتش استرالیا

وی به خبرنگاران در کانبرا گفت: «در حال حاضر برای ۱۳ نفر در رابطه با تحقیق در مورد افغانستان اخطار اقدام اداری صادر شده است.»

ارشدترین مقام نظامی استرالیا هفته گذشته پس از انتشار گزارش، از افغانستان عذرخواهی کرد.

در گزارشی که هفته گذشته منتشر شد، به رفتار نیروهای ویژه استرالیا در افغانستان بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶ اشاره شده است که در برخی موارد نیروهای ویژه اقدام به کشتن زندانیان و غیرنظامیان غیرمسلح کرده‌اند.

در این تحقیق بیش از ۲۰ هزار سند و ۲۵ هزار تصویر مورد بررسی قرار گرفت و با ۴۲۳ شاهد نیز مصاحبه شد.