افشای کشتار میمون‌های پیر و مبتلا به پارکینسون توسط ناسا؛ حامیان حقوق حیوانات برانگیخته شدند

اعتراض یک مدافع حقوق حیوانات به استفاده از حیوانات در تحقیقات فضایی ناسا
اعتراض یک مدافع حقوق حیوانات به استفاده از حیوانات در تحقیقات فضایی ناسا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

۲۷ میمون که مرکز تحقیقات ناسا در کالیفرنیا نگهداری می‌شدند، پس از آن که وارد دوره پیری شده و ۲۱ مورد از آنها نیز به بیماری پارکینسون مبتلا بودند در دوم فوریه سال گذشته کشته شده‌اند.

آگهی

روزنامه گاردین به سندی دست یافته که نشان می‌دهد، سازمان هوانوردی و فضایی ملی آمریکا(ناسا) میمون‌هایی را که سال‌ها در مرکز تحقیقات این سازمان تحت آزمایش‌های مختلف قرار داشتند، با تزریق دارو کشته است؛ اقدامی که خشم حامیان حقوق حیوانات را برانگیخته است.

این اسناد نشان می‌دهد که ۲۷ میمون که مرکز تحقیقات ناسا در کالیفرنیا نگهداری می‌شدند، پس از آن که وارد دوره پیری شده و ۲۱ مورد از آنها نیز به بیماری پارکینسون مبتلا بودند در دوم فوریه سال گذشته کشته شده‌اند.

حامیان حقوق حیوانات معتقدند که این میمون‌ها که سال‌ها به عنوان ابزار تحقیقات فضایی ناسا مورد بهره‌کشی قرار می‌گرفتند باید به جای کشته شدن با تزریق دارو به مکان‌های نگهداری حیوانات بیمار و ناتوان منتقل می‌شدند.

در همین حال، کاتلین رایس، نماینده مجلس ایالات متحده با ارسال نامه‌ای خطاب به به جیم برایدنستاین، مدیر ناسا خواستار توضیح در مورد این اقدام شده و از او توضیح خواسته که چرا به جای اجرای سیاست بازنشستگی برای این میمون‌ها تن به کشتار آنها داده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

دولت ایالات متحده در سال‌های اخیر شروع به حذف تدریجی استفاده از پستانداران در تحقیقات پزشکی کرده است. بر همین اساس موسسه ملی بهداشت آمریکا در سال ۲۰۱۵ تمامی شامپانزه‌های مورد استفاده در مطالعات پزشکی خود را بازنشسته کرد. با این حال، حامیان حقوق حیوانات در آمریکا معتقدند که هنوز بسیاری از آزمایشگاه‌ها از حیوانات برای تحقیقات خود استفاده می‌کنند.

اسناد منتشر شده توسط روزنامه گاردین نیز نشان می‌دهد که میمون‌ها کشته شده در جریان تحقیقات مشترک دارویی ناسا و شرکت دارویی لایف‌‌سورس برای تشخیص اثربخشی داروهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند.

استفانی سولیس، مدیر اجرایی لایف‌سورس به گاردین گفته‌ که سن بالا و کاهش مستمر سلامتی میمون‌ها موجب تصمیم‌گیری در مورد پایان دادن به زندگی دشوار آنها شد.

مطابق آمار سال ۲۰۱۷، ۷۴ هزار میمون در آزمایشگاه‌های آمریکا تحت آزمایش بوده‌اند و محققان این حیوان را به سایر حیوانات مرسوم آزمایشگاهی همچون موش ترجیح می‌دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موسسه خیریه پناهگاه الاغ‌ها: سالانه میلیون‌ها الاغ قربانی تجارت پوست می‌شوند

آزمایش موتور قدرتمند موشک‌های جدید ناسا با بروز نقص فنی متوقف شد

پل روگذری که به کمک حیوانات آمده تا از تصادف جان سالم به در ببرند