Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

داماد و مشاور ترامپ با اولین پرواز تجاری بین اسرائیل و مراکش به رباط رفت

جرد کوشنر، داماد و مشاور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا
جرد کوشنر، داماد و مشاور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

واشنگتن در ازای موافقت رباط با عادی‌سازی روابط با اسرائیل پذیرفته است که حق حاکمیت مراکش را بر منطقه صحرای غربی به رسمیت بشناسد.

آگهی

اولین پرواز تجاری بین اسرائیل و مراکش روز سه شنبه از تل آویو در فرودگاه رباط، پایتخت مراکش به زمین نشست.

جرد کوشنر، داماد و مشاور دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به همراه مشاور امنیت ملی اسرائیل با این پرواز تجاری به مراکش رفت. اسرائیل و مراکش حدود ۱۰ روز پیش اعلام کردند که بر سر عادی سازی روابط دیپلماتیک با یکدیگر به توافق دست یافته اند.

مقامات اسرائیل و مراکش قرار است در رباط چند توافقنامه امضاء کنند. مراکش پس از امارات عربی متحده و بحرین سومین کشور عربی است که طی سال جاری روابط دیپلماتیک خود با اسرائیل را به حالت عادی در می آورد. سودان نیز با عادی سازی روابط دیپلماتیک با اسرائیل موافقت کرده است.

سفر جرد کوشنر به مراکش در حالی صورت می گیرد که دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ کمتر از یک ماه دیگر به پایان می رسد. دولت آمریکا مانند توافق های اسرائیل با امارات عربی متحده و بحرین نقش میانجی را در توافق عادی سازی روابط اسرائیل با مراکش ایفا کرد. واشنگتن در ازای موافقت رباط با این توافق پذیرفته است که حق حاکمیت مراکش را بر منطقه صحرای غربی به رسمیت بشناسد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جرد کوشنر پیش از آغاز سفر به مراکش در فرودگاه تل آویو ابراز امیدواری کرد که عادی سازی روابط اسرائیل با این کشور آفریقایی مانند عادی سازی روابط اسرائیل با امارات عربی متحده «فرصت های تجاری زیادی» را برای دو کشور ایجاد کند.

موافقت آمریکا با به رسمیت شناختن حق حاکمیت مراکش بر منطقه صحرای غربی خشم جبهه پولیساریو را که از حمایت الجزایر برخوردار است برانگیخت. جبهه استقلال خواه پولساریو کنترل حدود ۲۰ درصد از مساحت منطقه صحرای غربی را در اختیار دارد. این منطقه در گذشته مستعمره اسپانیا بود.

آمریکا در چهارچوب مذاکرات بر سر عادی سازی روابط رباط با اسرائیل با افتتاح کنسولگری خود در منطقه صحرای غربی موافقت کرده است. واشنگتن همچنین وعده داده است که به سرمایه گذاری در مراکش روی خواهد آورد. رسانه های مراکش حجم سرمایه گذاری های آتی آمریکا در این کشور را «عظیم» توصیف کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مراکش پس از موفقیت در جام جهانی قطر به دنبال دستاوردهایی در عرصه دیپلماسی است

اسرائیل و مراکش پس از عادی سازی روابط پیمان دفاعی امضا کردند

اسرائیل از شهروندانش خواست به‌دلیل تهدیدهای امنیتی ایران به بحرین و امارات نروند