عراقی‌ها در اعتراض به تصمیم کاهش ارزش دینار به خیابان‌ها آمدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نیروهای پلیس در میدان تحریر بغداد
نیروهای پلیس در میدان تحریر بغداد   -   کپی رایت  SABAH ARAR/AFP

صدها شهروند خشمگین عراقی روز دوشنبه در چندین شهر این کشور در اعتراض به تصمیم بانک مرکزی برای کاهش ارزش پول ملی تظاهرات کردند.

تظاهرکنندگان معتقدند که با این تصمیم قدرت خریدشان در میانه بحران اقتصادی ناشی از کرونا کاهش پیدا خواهد کرد.

بانک مرکزی عراق آخر هفته گذشته ارزش دینار عراق را به میزان یک پنجم نسبت به دلار آمریکا کاهش داد و به صورت رسمی نسبت دینار به دلار را ۱.۴۶۰ اعلام کرد.

به این ترتیب معترضان خشمگین روز دوشنبه در میدان نمادین تحریر بغداد تجمع کرده و خواستار تغییر رویه دولت عراق شدند. افراد سالخورده و بازنشسته که تصمیم‌های دولت را باعث کاهش حقوق بازنشستگی‌شان ارزیابی می‌کردند نیز در این تجمع اعتراضی شرکت داشتند.

میدان تحریر بغداد بارها شاهد اعتراض شهروندان عراقی به اقدام‌های دولت این کشور بوده است.

برخی رسانه‌های خبری از وحشت مردم عراق در پی تصمیم بانک مرکزی این کشور برای کاهش ارزش دینار خبر داده‌اند، به گونه‌ای که مراکز فروش دلار با هجوم عراقی‌ها مواجه شده است.

مصطفی غالب مخیف، رئیس بانک مرکزی عراق روز یک شنبه در گفتگو با تلویزیون دولتی این کشور گفت که بانک مرکزی با کاهش ارزش دینار مشروط به انجام اصلاحات توسط وزارت اقتصاد موافقت کرده است.

علی علاوی، وزیر دارایی عراق نیز به خبرنگاران گفته است که اگر این اقدام صورت نمی گرفت و هزینه‌هایشان تعدیل نمی‌شد، ظرف شش یا هفت ماه ذخایرشان تمام می‌شد.

پیش نویس بودجه ۲۰۲۱ شامل برنامه هایی برای اخذ مالیات بردرآمد، کاهش تعرفه قبض‌های برق و راه‌های دیگر برای کاهش هزینه‌ها به علاوه کاهش ارزش دینار است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید