بن‌بست کسری بودجه دولت عراق؛ دینار پس از ۱۷ سال سقوط کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
صف خرید مایحتاج ضروری در بغداد
صف خرید مایحتاج ضروری در بغداد   -   کپی رایت  AP Photo

عراق نرخ برابری دینار را در مقابل دلار نزدیک به ۲۰ درصد کاهش داد تا بر کسری بودجه ناشی از قیمت‌های پایین نفت غلبه کند؛ اقدامی که نرخ تورم ۰.۹ درصدی این کشور را در آستانه یک جهش قرار داده است.

بانک مرکزی عراق روز شنبه نرخ رسمی دلار را از هزار و ۱۹۰ دینار به هزار و ۴۵۰ دینار افزایش داد؛ این نخستین کاهش ارزش پول ملی عراق در ۱۷ سال گذشته و از سال ۲۰۰۳ میلادی تا کنون به شمار می‌رود.

کاهش ارزش پول ملی سومین صادرکننده بزرگ نفت در جهان، نگرانی‌ها را در مورد بالا رفتن قیمت بسیاری از کالاها و نرخ تورم افزایش داده است. عراق برای تامین مایحتاج عمومی وابستگی بالایی به واردات دارد و ضعف دولت در تامین نیازهای اساسی مردم و وخامت اوضاع اقتصادی کشور یکی از دلایل اصلی بروز اعتراض‌های مردمی سال ۲۰۱۹ در این کشور بوده است.

با این حال، علی علاوی، وزیر دارایی عراق در گفتگو با تلویزیون رسمی این کشور تایید کرد که کاهش ارزش دینار به افزایش نرخ تورم دامن خواهد زد ولی دولت به دلیل کسری بودجه بالا چاره‌ای جز دست زدن به این اقدام نداشته است. آقای علاوی تاکید کرد که ادامه روند موجود قطعا به بن‌بست منتهی می‌شد. البته وزیر دارایی عراق ابراز امیدواری کرد که کاهش ارزش پول ملی این کشور موجب تشویق بخش خصوصی به تولید و صادرات بیشتر کالاهای عراقی شود.

کسری بودجه دولت عراق در سال جاری به بالاترین حد از سال ۲۰۰۴ تاکنون رسیده است. در چنین شرایطی آقای علاوی تصریح کرد که بدون کاهش ارزش دینار، ذخایر ارزی کشور ظرف شش تا هفت ماه تمام می‌شد و کسری بودجه سال ۲۰۲۱ میلادی هم به ۱۰۰ تریلیون دینار(۸۴ میلیارد دلار/۶۸.۶ میلیارد یورو) می‌رسید.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده که رشد اقتصادی عراق در سال جاری به منفی ۱۲.۱ درصد برسد که بالاترین حد در میان کشورهای نفتی محسوب می‌شود. همچنین این نهاد مالی بین‌المللی برآورد کرده کسری بودجه دولت عراق در سال ۲۰۲۰ به ۲۲ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور برسد.