Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

برکسیت؛ گفتگوهای تجاری بریتانیا و اتحادیه اروپا وارد دوره حساس ۴۸ ساعته شد

Scott Heppell
Scott Heppell Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قرار است در این مدت درباره ساز و کار فعالیت کشتی‌های ماهیگیری تصمیم گیری شود. مذاکرات بطور مشخص بر این موضوع متمرکز است که چند سال طول خواهد کشید تا سیاستهای جدید ماهیگیری به اجرا گذاشته شود.

آگهی

گفتگوهای بریتانیا و اتحادیه اروپا درباره روابط تجاری فی‌مابین پس از برکسیت، وارد یک دوره حساس ۴۸ ساعته دیگر شد.

قرار است در این مدت درباره ساز و کار فعالیت کشتی‌های ماهیگیری تصمیم گیری شود. مذاکرات بطور مشخص بر این موضوع متمرکز است که چند سال طول خواهد کشید تا سیاستهای جدید ماهیگیری به اجرا گذاشته شود.

دو طرف بر سر دسترسی به آبها برای ماهیگیری و چگونگی سهمیه بندی برای کشتی‌های بریتانیایی اختلاف داشتند و بنا بر اعلام مذاکره کنندگان اتحادیه اروپا «تا چند ساعت دیگر» تصمیم نهایی را در این باره می‌گیرند.

در حالی که بریتانیا بر حفظ حاکمیت خود بر آبهایش تاکید دارد و خواهان سهم بیشتری از صید برای کشتی‌های ماهیگیری خود است، اتحادیه اروپا نیز به دنبال یک دوره گذار طولانی و دریافت ضمانتی در موضوع دسترسی به مناطق ماهیگیری و نحوه توزیع عادلانه صیدها است.

هر تصمیمی که در ساعات پیش‌رو اتخاذ شود باید به تایید پارلمان اروپا نیز برسد و نمایندگان در پارلمان اعلام کرده‌اند که برای تایید نهایی این توافق «عجله‌ای» ندارند.

بریتانیا کمتر از دو هفته دیگر به پیروی از قوانین تجاری اتحادیه اروپا پایان خواهد داد و در صورت عدم دستیابی به توافق تجاری جدید تا اول ژانویه، دو طرف برای صادرات و واردات خود باید به قوانین سازمان تجارت جهانی مراجعه کنند؛ کاری که باعث افزایش قابل توجه هزینه‌های خرید و فروش کالاها و درنهایت افزایش قیمت تمام شده محصولات می‌شود.

کارشناسان بر این باورند که اگرچه هر دو طرف مایل به رسیدن به توافقی در آخرین روزهای باقی مانده هستند اما نمی‌خواهند به دلیل محدودیت‌های زمانی، تحت فشار قرار گرفته و مجبور به اعطای امتیازاتی به طرف مقابل شوند که بعدها پشیمان گردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چانه‌زنی بریتانیا و اروپا بر سر روابط پسابرکسیت تا آخرین ساعات پیش از کریسمس

برکسیت در تلاطم وزش بادهای ناموافق، این بار از سوی پارلمان اروپا

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند