دادگاهی در فرانسه عامل حمله به قطار تالیس را به حبس ابد محکوم کرد

وکیل سربازان آمریکایی در دادگاه حمله به قطار تالیس
وکیل سربازان آمریکایی در دادگاه حمله به قطار تالیس Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس حکم دادگاه ویژه پاریس که روز پنجشنبه منتشر شد علاوه بر ایوب الخزانی،‌ سه فرد دیگر به اتهام کمک به وی و نیز فردی به نام عبدالحمید اباعود که گفته می‌شود آمر این حمله بوده به مجازات‌های زندان از ۷ تا ۲۵ سال محکوم شده‌اند.

دادگاهی در فرانسه یک اسلام‌گرای افراطی را که سال ۲۰۱۵ میلادی قصد کشتار در یک قطار سریع السیر خطوط سراسری اروپا در مسیر آمستردام به پاریس را داشت به حبس ابد محکوم کرد.

آگهی

حمله و اقدام به تیراندازی از سوی ایوب الخزانی، جوان اسلامگرای مراکشی در قطار تالیس در همان بدو امر توسط چند جهانگرد فرانسوی، بریتانیایی و آمریکایی که پس از این ماجرا نشان افتخار «لژیون دونور» از الیزه دریافت کردند، مهار شد.

فرد مهاجم سپس خلع سلاح و به پلیس و ماموران امنیتی فرانسه تحویل داده شد. وی در دادگاه بدوی اتهام حمله تروریستی را رد و تاکید کرده بود که تنها قصد داشته با تهدید اسلحه از مسافران پول اخاذی و سپس از پنجره قطار به بیرون فرار کند؛ ادعایی که دادگاه آنرا خیال‌پردازانه خوانده بود.

بر اساس حکم دادگاه ویژه پاریس که روز پنجشنبه منتشر شد علاوه بر ایوب الخزانی،‌ سه فرد دیگر به اتهام کمک به وی و نیز فردی به نام عبدالحمید اباعود که گفته می‌شود آمر این حمله بوده به مجازات‌های زندان از ۷ تا ۲۵ سال محکوم شده‌اند.

اباعود که بر اساس حکم دادگاه پاریس فرمان انجام این حمله را صادر کرده بود به عنوان هماهنگ کننده در حملات سیزده نوامبر ۲۰۱۵ در پایتخت فرانسه نیز نقش داشته است.

ایوب الخزانی برای انجام این ماموریت اوت ۲۰۱۵ تنها هفت ماه پس از حادثه حمله به دفتر نشریه شارلی ابدو و زمانی که زخم‌های روحی این حمله هنوز التیام نیافته بود در ایستگاه قطار بروکسل سوار قطاری شد که از آمستردام به مقصد پاریس حرکت کرده بود.

او با خود یک قبضه کلاشنیکف، یک تپانچه و یک کاتر به همراه سیصد گلوله به داخل قطار برد و در همان ابتدای عملیات توسط دو سرباز آمریکایی که برای تعطیلات به اروپا آمده و در واگن با لباس شخصی نشسته بودند، مهار و دستگیر شد.

دادگاه در حکم خود آورده است که اقدام ایوب الخزانی در صورت فراهم شدن امکان دسترسی به مهمات از سوی وی و نیز مواجه نشدن با «شجاعت استثنایی مسافران» می‌توانست به کشتار کورکورانه و بی‌رحمانه مسافران منجر شود.

این درحالیست که متهم مراکشی که قبلا گفته بود تنها برای اخاذی با اسلحه قصد ترساندن مسافران را داشته در جلسه روز پنجشنبه دادگاه ویژه پاریس اعلام کرد که قصد کشتار جمعی را نداشته و فقط از سوی آمر این عملیات مامورت داشته تا در ازای دریافت پول، سربازان آمریکایی و تعدادی از اعضای کمیسیون اروپا را که در قطار حضور داشتند، بکشد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس بلژیک از دستگیری چندین نفر در ارتباط با حمله های انتحاری پاریس خبر داد

ضرورت اجرای تدابیر امنیتی بیشتر در ایستگاه های قطار اتحادیه اروپا

مدال لژیون دونور فرانسه به سه جوان آمریکایی اعطا می شود