فرمانده ارشد آمریکایی در دیداربا طالبان: خشونت‌ها در افغانستان باید کاهش یابد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی  با استفاده از  خبرگزاری فرانسه
ژنرال مارک میلی و ژنرال اسکات میلر
ژنرال مارک میلی و ژنرال اسکات میلر   -  کپی رایت  آسوشیتدپرس

پنتاگون روز پنجشنبه ۱۷ دسامبر (۲۷ آذر) اعلام کرد که یک افسر ارشد ارتش آمریکا این هفته به‌طور جداگانه با طالبان و رئیس جمهوری افغانستان ملاقات کرد تا درباره وضعیت افغانستان همزمان با خروج نیروهای ایالات متحده آمریکا مذاکره کند.

سارا فلاهرتی، سخنگوی رئیس ستاد مشترک نیروهای آمریکا گفت: «ژنرال مارک میلی در دیدار با اعضای دفتر طالبان در قطر درباره لزوم کاهش فوری خشونت‌ها و سرعت بخشیدن برای دستیابی به یک راه حل سیاسی قابل مذاکره که به ثبات منطقه‌ای کمک و از منافع ملی ایالات متحده آمریکا محافظت کند، گفت‌وگو کردند.»

وی گفت که رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا که برای دومین بار با نمایندگان طالبان دیدار می‌کرد همچنین در کابل با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفت‌وگو کرد.

این سفر در حالی انجام شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا خواهان سرعت بخشیدن به خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان برای پایان دادن به آنچه که او از آن با عنوان «جنگ‌های بی‌پایان» یاد می‌کند است.

جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا نیز موافق پایان دادن به طولانی‌ترین جنگ ایالات متحده و حضور نظامی این کشور در افغانستان است اما مشخص نیست که آیا او به جدول زمان بندی ترامپ برای خروج نیروها پایبند می‌ماند یا خیر.

طبق توافق ۲۹ فوریه طالبان با آمریکا در دوحه، ایالات متحده قبول کرد تا نیروهای خود را از این کشور خارج کند و در مقابل از طالبان خواست که اجازه ندهد خاک این کشور از سوی افراط‌گرایان مورد استفاده قرار گیرد.

از زمان این توافق نیروهای طالبان، آمریکایی‌ها را در خاک افغانستان مورد هدف خود قرار نداده‌اند اما به طور مرتب حملاتی را علیه نیروهای افغان در پیش گرفته‌اند.

مذاکرات صلح بین نیروهای طالبان و دولت افغانستان نیز از چند ماه پیش آغاز شد اما طبق گفته نمایندگان دولت پیشرفت چندانی نداشته است. با این حال دور جدید مذاکرات در اوایل ماه ژانویه بار دیگر در دوحه قطر از سر گرفته می‌شود.