آرای کالج الکترال آمریکا؛ پیروزی بایدن بر ترامپ مهر تایید خورد

رأی‌گیری کالج الکترال آمریکا
رأی‌گیری کالج الکترال آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همانگونه که انتظار می‌رفت در پایان این مرحله از روند طولانی انتخابات آمریکا جو بایدن، نامزد حزب دموکرات با کسب ۳۰۶ رای الکترال از حد نصاب ۲۷۰ رأی لازم برای ریاست جمهوری عبور کرد تا پیروز نهایی و قطعی انتخابات شود.

آگهی

اعضای مجمع گزینندگان (کالج) انتخاباتی ایالات متحده آمریکا در رأی‌گیری روز ۲۴ آذر (۱۴ دسامبر) جو بایدن را بعنوان رئیس جمهوری جدید آمریکا برگزیدند.

همانگونه که انتظار می‌رفت در پایان این مرحله از روند طولانی انتخابات آمریکا جو بایدن، نامزد حزب دموکرات با کسب ۳۰۶ رای الکترال از حد نصاب ۲۷۰ رأی لازم برای ریاست جمهوری عبور کرد تا پیروز نهایی و قطعی انتخابات شود.

بر اساس نظام انتخاباتی در ایالات متحده آمریکا، رأی‌دهندگان در واقع رأی خود را برای انتخاب اعضای «کالج الکترال» یا «مجمع گزینندگان» به صندوق می‌اندازند و آنها نیز به نوبه خود، هفته‌ها پس از برگزاری انتخابات، به طور رسمی به نامزدها رأی می‌دهند.

بر اساس روال انتخابات در آمریکا، رأی‌گیری مجمع گزینندگان تشریفاتی است. اما امسال به دلیل تلاش مداوم ترامپ برای زیر سوال بردن انتخابات و درخواست لغو نتایج آن با ادعای تقلب، رأی‌گیری اعضا این نهاد نیز مورد توجه قرار گرفته بود.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

نامزدی که در هر کدام از ایالت های آمریکا بیشترین آراء را به دست آورد رای تمام اعضای کالج الکترال آن ایالت را به دست می آورد. تنها دو ایالت مین و نبراسکا از این قاعده مستثنی هستند و تمام آرای الکترال خود را به نامزدی که بیشترین آراء را به دست آورده اختصاص نمی دهند.

در شرایط جاری و با پیشینه‌ای که تا این زمان از مخالفت دونالد ترامپ با نتایج آرا مشاهده شده، بعید به نظر می‌رسد که او با وجود این روند قانونی، نتیجه نهایی اعلام شده کالج الکترال را بپذیرد.

اعضای منتخب ایالت‌های ورمونت، نیوهمپشایر، ایندیانا و تنسی در کالج از جمله نمایندگان نخستین ایالت‌هایی بودند که روز دوشنبه ۱۴ دسامبر (۲۴ آذر) گرد هم آمده و و به طور رسمی رأی خود را به صندوق انداختند. تعداد گزینندگان در هر ایالت تقریباً متناسب با اندازه جمعیت آن است.

نتایج رای گیری کالج الکترال به واشنگتن فرستاده می‌شود تا به طور رسمی در جلسه مشترک کنگره در روز ۶ ژانویه به ریاست مایک پنس، معاون رئیس جمهوری شمارش شود. دوره ریاست جمهوری جو بایدن روز ۲۰ ژانویه (اول بهمن) آغاز خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مردی که مقابل دادگاه محاکمه ترامپ خودسوزی کرده بود جان باخت

محاکمه ترامپ بخاطر پرداخت حق‌السکوت به یک پورن‌استار وارد چهارمین روز شد

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ آنچه باید پیش از شروع محاکمه کیفری ترامپ بدانیم