واکنش‌های سازمان‌ملل، پمپئو و روحانی به اعدام زم؛ از «وحشت و قساوت» تا «قوه قضائیه مستقل»

روح‌الله زم در دادگاه
روح‌الله زم در دادگاه Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در بیانیه کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل متحد پرونده روح‌الله زم نمونه‌ای از روند شکنجه متهمان با هدف اعتراف‌گیری اجباری و پخش تلویزیونی این اعترافات در ایران توصیف شده است.

آگهی

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز دوشنبه ضمن محکوم کردن اعدام روح الله زم، موسس کانال تلگرامی آمدنیوز در ایران گفت که از اجرای این حکم «وحشت زده» شده است.

در بیانیه کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد پرونده این مخالف سیاسی نمونه ای از روند شکنجه متهمان با هدف اعتراف گیری اجباری و پخش تلویزیونی این اعترافات در ایران توصیف شده است. میشل باشله همچنین از مقامات ایران خواست تا «فورا» به استفاده فزاینده شان از مجازات اعدام و طرح اتهامات «مبهم» در ارتباط با امنیت ملی که به سطحی «هشدارآمیز» رسیده است پایان دهند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل افزوده است که محکومیت بسیاری از کنشگران و معترضان در ایران به زندان های طولانی مدت یا اعدام نقض حقوق بشر محسوب می شود. میشل باشله تاکید کرده است که روند رسیدگی به اتهام های این افراد در ایران با معیارهای بین المللی یک فرایند قضایی «منصفانه» همخوانی ندارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پمپئو: روح‌الله زم قساوت و فساد رژیم ایران را آشکار می‌کرد

از سوی دیگر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز روز دوشنبه با انتشار توئیتی اعدام روح الله زم در ایران را «قویا» محکوم کرد و آن را «غیرمنصفانه» و ناشی از «بربریت» دانست. وزیر خارجه ایالات متحده نوشت: «زم قساوت و فساد رژیم را آشکار کرد. رژیمی که بیش از ۸۶۰ روزنامه نگار را طی ۴۱ سال سلطه رعب آور یا کشته است یا بازداشت کرده است.»

مایک پمپئو همچنین گفته است که روح الله زم خارج از خاک ایران «ربوده» شده بود.

روحانی: قوه قضائیه مستقل است و دادگاهش حکم صادر می‌کند

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه در نشستی خبری درباره واکنش کشورهای اروپایی به اعدام روح الله زم گفت که از «نگرانی و حساسیت» این کشورها اینگونه برداشت می شود که موسس کانال تلگرامی آمدنیوز «برای منافع آنها» کار می کرده است.

حکم اعدام روح الله زم که به تائید دیوان عالی ایران رسیده بود روز شنبه اجرا شد. اتحادیه اروپا در بیانیه ای اجرای حکم اعدام روح الله زم را «شدیدا» محکوم کرده و روند محاکمه وی را «ناعادلانه» دانسته است.

رئیس جمهوری ایران درباره تاثیر احتمالی اجرای حکم اعدام روح الله زم بر روابط خارجی کشورش و سرنوشت برجام گفت: «جمهوری اسلامی ایران قوه قضائیه دارد که مستقل است و دادگاهش حکم صادر می کند و این که حالا چنین حکمی برای گروهی باعث خشنودی باشد یا برای گروهی باعث ناخشنودی برای ما مهم نیست.»

وی افزود: «ما هم ناخشنودی هایی از کارهایی که برخی دولت ها در اروپا انجام می دهند داریم که اعلام می کنیم.»

حسن روحانی همچنین اظهار داشت: «این چیز خوبی برای تاریخ زندگی آقای زم نیست که در این کشور ما قانون اعدام داریم و مجازات می کنیم. این کشورها در برابر یک مورد اینگونه نگرانی و حساسیت نشان می دهند که اینطور استنباط می شود که [او] برای منافع آنها کار می کرده است.»

رئیس جمهوری ایران با این حال گفت که بعید می داند اعدام روح الله زم «لطمه ای» به روابط ایران با اروپا بزند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا اعدام روح الله زم را محکوم کرد

روح‌الله زم اعدام شد

انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در ایران آغاز شد