Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ترکیه از دستگیری شبکه مرتبط با ایران در ربودن حبیب اسیود خبر داد

ایران
ایران Copyright تلویزیون جمهوری اسلامی
Copyright تلویزیون جمهوری اسلامی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شبکه «تی‌ارتی» گفته است که این ۱۱ نفر که همگی شهروند ترکیه هستند، در ربودن و انتقال حبیب اسیود، رهبر پیشین حرکت النضال به ایران دست داشته‌اند.

آگهی

به گزارش شبکه تلویزیونی «تی‌آر‌تی» ترکیه، سازمان اطلاعات ترکیه، شبکه‌ای ۱۱ نفره‌ مرتبط با ناجی شریقی زیندشتی، یک قاچاقچی مواد مخدر را که گفته شده با ایران در ارتباط بوده، دستگیر کرده است.

«تی‌ارتی» گفته است که این ۱۱ نفر که همگی شهروند ترکیه هستند، در ربودن و انتقال حبیب اسیود، رهبر پیشین حرکت النضال به ایران دست داشته‌اند.

پیش از این روزنامه واشنگتن پست در گزارشی از بازداشت اعضای یک شبکه مرتبط با ایران که در ربایش حبیب اسیود نقش داشته‌اند، خبر داده بود.

شبکه تلویزیونی «تی‌آر‌تی» با تایید گزارش واشنگتن‌پست، از «صابرین سعیدی» که حبیب اسیود را به ترکیه دعوت کرده است بعنوان «همسر سابق حبیب اسیود» و فردی یاد کرده است که در این عملیات نقش داشته است. صابرین سعیدی پیشتر با تلویزیون «احوازنا» منتسب به حزب النضال در دانمارک همکاری داشته است. ترکیه می‌گوید که این زن از عوامل سازمان اطلاعات ایران بوده است و با وعده قرض دادن ۱۰۰ هزار یورو به حبیب اسیود، او را به ترکیه کشانده است.

حبیب اسیود نهم اکتبر سال جاری وارد ترکیه شد و در قراری که که در یک پمپ‌بنزین در استانبول با صابرین سعیدی داشته است داخل یک وَن می‌شود و در داخل این ون، بیهوش و ابتدا به وان ترکیه و از آنجا به ایران انتقال داده می‌شود. ترکیه می‌گوید که صابرین سعیدی یک روز قبل از ورود حبیب اسیود به ترکیه با پاسپورت جعلی از ایران وارد ترکیه شده بود و بعد از ربایش حبیب اسیود، به ایران بازگشته است.

وزارت اطلاعات ایران در روز ۲۲ آبان سال جاری به انتشار اطلاعیه‌ای خبر دستگیری حبیب اسیود را تایید کرد. در این اطلاعیه آمده است: «با اقدامات تخصصی و ترکیبی سربازان گمنام امام زمان (عج)، فرج الله چعب سرکرده گروهک تجزیه طلب حرکة النضال شناسایی و دستگیر شد.» این اطلاعیه از حبیب اسیود بعنوان «عامل اصلی حمله تروریستی خونین ۳۱ شهریور ۹۷ اهواز» یاد کرده است. با این حال پیش از این جمهوری اسلامی اعلام کرده بود که نیروهای داعش در حمله به رژه نیروهای مسلح در اهواز نقش داشته‌اند.

حبیب اسیود در اعترافاتی که تلویزیون جمهوری اسلامی پخش کرده است می‌گوید که «توسط نیروهای وزارت اطلاعات» دستگیر شده است.

ترکیه می‌گوید که ناجی شریقی زیندشتی قاچاقچی مواد مخدر که با وزارت اطلاعات ایران همکاری می‌کرده است از سال ۲۰۱۸ تاکنون ناپدید شده بود اما سازمان اطلاعات ترکیه می‌گوید که او در ایران است.

از سوی دیگر به گزارش واشنگتن پست، این شبکه مرتبط با سازمان اطلاعات ایران همچنین در قتل مسعود مولوی وردنجانی که پیشتر دست به افشاگری علیه سپاه و وزارت اطلاعات در فضای مجازی زده بود، نقش داشته‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

عملیات ربودن مخالفان جمهوری اسلامی در کشورهای همسایه ایران با ربودن روح الله زم، مدیر کانال آمد نیوز ابعاد خبری گسترده‌ای پیدا کرد.عملیاتی که منجر به انتقال روح‌الله زم به ایران و نهایتا به اعدام او انجامید. اگر اطلاعاتی که درباره انگیزه سفر حبیب اسیود به ترکیه منتشر شده است صحیح باشد، نکته مشترک در عملیات ربودن روح الله زم و حبیب اسیود، ایجاد انگیزه مالی برای سفر به عراق و ترکیه بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک مقام آمریکایی: بدون آزادی شهروندانمان هیچ توافقی با ایران نباید صورت گیرد

اتحادیه اروپا اعدام روح الله زم را محکوم کرد

شیوه جذب جاسوس موساد در ترکیه به روایت «میت»؛ از آگهی‌ها در رسانه‌های اجتماعی تا هتل‌‌های لوکس