آذربایجان ۴ سرباز خود را به مثله کردن اجساد و اهانت به قبور ارمنی‌ها متهم کرد

مزار سربازان ارمنی
مزار سربازان ارمنی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دو تا از این ویدیوها مربوط به سر بریدن غیرنظامیان ارمنی به دست سربازان آذربایجانی است و یکی دیگر سرباز ارمنی را نشان می‌دهد که چاقویی را در گردن یک مرزبان اسیر شده آذربایجانی فرو می‌کند.

آگهی

دولت آذربایجان می‌گوید که دو سرباز ارتش این کشور به انجام جنایات جنگی و مثله کردن اجساد سربازان ارمنی در جریان درگیری‌های اخیر در منطقه ناگورنو قره باغ متهم شده‌اند.

این افراد از صحنه‌های توهین‌آمیز مثله کردن ارمنی‌ها فیلم گرفته و آنها را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند.

به گفته دادستان عمومی جمهوری آذربایجان، دو سرباز دیگر ارتش این کشور نیز به اتهام تخریب سنگ مزارهای ارمنی دستگیر شده‌اند. این مقام آذربایجان این رویدادها را «مغایر با ذهنیت مردم آذربایجان» خواند.

به فلیپبورد یورونیوز فارسی بپیوندید

در تاریخ ۱۰ دسامبر (۲۰ آذر)، عفو بین‌الملل صحت سه ویدیوی همرسان شده از چند قتل فجیع در جریان جنگ قره باغ را تأیید کرد. دو تا از این ویدیوها مربوط به سر بریدن غیرنظامیان ارمنی به دست سربازان آذربایجانی است و یکی دیگر سرباز ارمنی را نشان می‌دهد که چاقویی را در گردن یک مرزبان اسیر آذربایجانی فرو می‌کند.

عفو بین‌الملل همچنین سندیت ۱۸ ویدیوی دیگر را که بدرفتاری با اسرای جنگی و هتک حرمت به اجساد در جریان نبرد قره باغ را نشان می‌دهد، تأیید کرد. یازده تا از این فیلم‌ها حاوی جنایاتی است که به دست سربازان ارمنی روی داده و هفت مورد از آنها نیز مربوط به جنایات سربازان آذربایجان است. عفو بین‌الملل در حال تهیه و انتشار گزارش کاملی از جنایات جنگی است که به دست نیروهای دو طرف در جریان درگیری قره باغ روی داده است.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان آغاز مبادله اسرای جنگی یکدیگر را اعلام کرده و گفته‌اند ده‌ها تن از اسرا در روز دوشنبه مبادله شده‌اند.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان در فیس بوک نوشت: «چهل و چهار زندانی جنگی ما به زودی با هواپیمای روسی به ارمنستان برمی‌گردند.»

نبرد شش هفته‌ای میان ارتش جمهوری آذربایجان و نیروهای جمهوری خودخوانده قره باغ مورد حمایت ارمنستان، حدود ۵ هزار کشته بر جای گذاشت. دست کم ۱۴۳ غیرنظامی نیز بر اثر جنگ در این منطقه از قفقاز جان خود را از دست داده و هزاران نفر نیز از خانه و کاشانه خود آوراه شدند. این جنگ با پادرمیانی روسیه و توافق آتش‌بس در ماه نوامبر پایان یافت، اما هر دو کشور یکدیگر را به نقض مفاد توافق صلح متهم کرده‌اند.

وزارت دفاع آذربایجان روز یکشنبه گفت چهار سرباز این کشور در درگیری‌های جدید کشته شده‌اند و ارمنستان نیز گفت که شش نفر از نیروهایش در حمله ارتش آذربایجان زخمی شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قره‌باغ، کوزووی اروپا در قلب قفقاز؛ نقش روسیه چیست؟

هشدار آذربایجان به هند و فرانسه در مورد تسلیح ارمنستان؛ الهام علی‌اف: دست به سینه نمی‌نشینیم

خروج صلح‌بانان روس از قره‌باغ؛ آیا مسکو منطقه را به غرب واگذار می‌کند؟