Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ابراز نگرانی مقامات آمریکا از افزایش تحرکات شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در عراق

Hadi Mizban
Hadi Mizban Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کارشناسان امور دفاعی ایالات متحده بطور ویژه از این موضوع نگرانند که محاسبات نادرست وضعیت شبه‌نظامیان یا اقدامات حکومت ایران باعث شود که ترامپ در آخرین روزهای فعالیتش، دستور حمله به ایران را صادر کند.

آگهی

شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در عراق طی روزهای اخیر «سطح آمادگی خود را افزایش داده‌اند»؛ اقدامی که به گفتۀ مقامات دفاعی آشنا به تحولات منطقه، نگرانی دربارۀ احتمال آماده شدن آنها برای حمله به نیروهای آمریکایی یا مراکز دیپلماتیک آمریکا در عراق را افزایش داده است.

شبکه سی‌ان‌ان آمریکا به نقل از یکی از این مقامات می‌نویسد: «این نگران کننده است... ما نشانه‌هایی از آماده شدن نیروهای شبه‌نظامی دریافت کرده‌ایم.» این فرد به دلیل حساسیت موضوع حاضر به ارائه جزئیات بیشتر نشده و تنها افزوده است که همه تجهیزات نظامی مورد نیاز شبه‌نظامیان، هم اکنون در عراق وجود دارد و آنها به افزایش مداوم توانایی موشکی و توپخانه‌ای خود ادامه می‌دهند.

اگرچه شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در سال‌های اخیر حملات موشکی متعددی را در خاک عراق انجام داده‌اند؛ اما در حال حاضر با توجه به ترور محسن فخری‌زاده که گفته می‌شود از دانشمندان ارشد هسته‌ای ایران بوده همچنین با توجه به نزدیک بودن سالگرد قتل قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس در عراق (۳ ژانویه)، سطح تنش‌های منطقه‌ای بطور قابل توجهی افزایش یافته است.

در آمریکا نیز اوضاع چندان آرامی حاکم نیست. تنها یک ماه پیش از این بود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده موضوع حمله نظامی به تاسیسات هسته‌ای ایران را با مشاورانش به بحث گذاشته بود و به گزارش نیویورک تایمز، درنهایت افرادی همچون مایک پنس و مایک پمپئو و کریستوفر میلر موفق شده بودند او را از انجام چنین حمله‌ای منصرف کنند.

افزایش تحرکات شبه‌نظامیان در عراق در حالی به چشم می‌خورد که آمریکا قصد دارد شمار نظامیان خود در عراق را تا ۵ ژانویه به ۲۵۰۰ نفر کاهش دهد.

نگرانی دربارۀ محاسبه اشتباه میزان خطر

کارشناسان امور دفاعی ایالات متحده بطور ویژه از این موضوع نگرانند که محاسبات نادرست وضعیت شبه‌نظامیان یا اقدامات حکومت ایران باعث شود که ترامپ در آخرین روزهای فعالیتش، دستور حمله به ایران را صادر کند. آنهم در حالی که تحلیلگران معتقدند ایران در حال حاضر به دنبال درگیری نظامی نیست بلکه مایل است تا روی کار آمدن جو بایدن صبر کند و بر موضوع احتمال مذاکره با دولت جدید مستقر در کاخ سفید متمرکز شود.

همزمان با این تحولات، گزارش‌ها از داخل خاک ایران نیز حاکیست که پس از ترور فخری‌زاده، سیستم‌های نظامی دفاعی این کشور به مناطق ساحلی آن منتقل شده است که گمان می‌رود اقدام پیشگیرانه‌ای از سوی رژیم برای مقابله با حمله احتمالی آمریکا یا اسرائیل باشد.

ایران علاوه بر استقرار دو سیستم مهم دفاع سطح به هوا در سواحل (SA-5 و SA-20)، کشتی‌های مین‌گذار خود را نیز به تنگه هرمز فرستاده است. از نظر تحلیلگران ایران احساس تهدید جدی کرده و سعی دارد به کمک مین‌ها و سیستم‌های دفاع هوایی، از حملات احتمالی هوایی و دریایی جلوگیری کند.

پنتاگون ضمن نظارت دقیق بر تحولات ایران در منطقه انهم در روزهای پایانی دولت ترامپ، از اقدامات احتمالی اسرائیل نیز نگران است چراکه می‌تواند باعث محاسبات اشتباه هر دو طرف این تنش‌ها شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جو بایدن: برای افزایش محدودیت‌های هسته‌ای ایران مذاکره می‌کنم

تغییرات گسترده در رهبری پنتاگون؛ انتصاب وفاداران به ترامپ به پست‌های کلیدی

بیست سال پس از افشای آزار در ابوغریب؛ شکایت زندانیان پیشین در دادگاه بررسی می‌شود