Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ائتلاف تحت رهبری عربستان: دولت یمن و جدایی‌طلبان پیمان ریاض را اجرا می‌کنند

جدایی طلبان شورای انتقالی جنوب یمن
جدایی طلبان شورای انتقالی جنوب یمن Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ائتلاف تحت رهبری عربستان می‌گوید که اجرای توافق به تعویق افتاده ریاض با هدف دوباره متحد کردن یمنی‌های هم‌پیمان مخالف حوثی‌ها روز پنجشنبه با استقرار مجدد نیرو در جنوب این کشور آغاز می‌شود.

آگهی

ائتلاف تحت رهبری عربستان می‌گوید که اجرای توافق به تعویق افتاده ریاض با هدف دوباره متحد کردن یمنی‌های هم‌پیمان مخالف حوثی‌ها روز پنجشنبه با استقرار مجدد نیرو در جنوب این کشور آغاز می‌شود.

این توافق‌ برای نخستین بار در نوامبر سال گذشته با دخالت ریاض اعلام و در ماه ژوئیه احیا شد تا اختلاف بین دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور در تبعید یمن و جدایی‌طلبان جنوب پایان یابد. هر دو این گروه از سال ۲۰۱۵ با انصارالله یمن معروف به حوثی‌ها در جنگ هستند.

جدایی‌طلبان شورای انتقالی جنوب که از سوی امارات عربی متحده پشتیبانی می‌شود، در جنگ قدرت با دولت تحت حمایت عربستان قرار دارد.

ائتلاف تحت رهبری عربستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که روز پنجشنبه نظارت بر تفکیک نیروها در استان ابین برای بازگشت به جبهه‌های نبرد با حوثی‌ها از داخل شهر بندری عدن به خارج از استان را آغاز خواهد کرد.

در این بیانیه همچنین اعلام شده است که اجماع درباره کابینه جدیدی متشکل از ۲۴ وزیر از جمله نیروهای شورای انتقالی جنوب و «عناصر سیاسی» یمنی حاصل شده است. قرار است دولت جدید طی هفته آینده اعلام شود.

اختلاف در اردوگاه نیروهای مخالف حوثی‌ها یکی از عواملی بود که باعث توقف تلاش‌های سازمان ملل برای مذاکره درمورد آتش‌بس‌ سراسری شد. سازمان ملل متحد در نظر داشت با مذاکره درباره آتش بس زمینه را برای از سرگیری مذاکرات سیاسی برای پایان دادن به جنگ پنج ساله در یمن فراهم کند.

درگیری‌ها در یمن که به اعتقاد کارشناسان و ناظران بین‌المللی به جنگ نیابتی بین عربستان و ایران تبدیل شده است تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار کشته برجای گذاشته است.

حوثی‌ها که در حال حاضر صنعا پایتخت و بیشتر مراکز بزرگ جمعیتی یمن را در اختیار دارند می‌گویند که دست‌نشانده ایران نیستند و بلکه مدعی هستند در حال جنگ با یک سیستم فاسد هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل متحد: تروریستی خواندن حوثی‌های یمن ممکن است بزرگترین قحطی ۴۰ سال اخیر جهان را رقم زند

حوثی‌های یمن ۲ «گروگان» آمریکایی را آزاد کردند

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است