جنگ یمن؛ جدایی‌طلبان جنوب دوباره کنترل عدن را به دست گرفتند

جنگ یمن؛ جدایی‌طلبان جنوب دوباره کنترل عدن را به دست گرفتند
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در نبرد برای کنترل شهر عدن دست کم ۵۰ نفر از نیروهای وفادار به منصور هادی رئیس جمهوری یمن جانشان را از دست دادند. دولت منصور هادی گفته است که ۳۰ نفر در جریان حملات هوایی امارات کشته‌ شده‌اند.

آگهی

شکاف در ائتلاف بین عربستان سعودی و امارات متحده عربی در جنگ یمن باعث شده است که جدایی طلبان جنوب بار دیگر کنترل عدن را به دست بگیرند.

در جریان حملات این جدایی طلبان که گفته میشود با حمایت جنگنده‌های اماراتی همراه بوده است، نیروهای دولت مرکزی یمن که مورد حمایت عربستان سعودی هستند مجبور به عقب نشینی شدند.

گفته شده است که در نبرد برای کنترل شهر عدن روز چهارشنبه دست کم ۵۰ نفر کشته و یکصد نفر زخمی شده‌اند. دولت منصور هادی گفته است که ۳۰ نفر در جریان حملات هوایی امارات کشته‌ شده‌اند.

دولت مرکزی یمن امارات متحده عربی را متهم کرده است که از جدایی طلبان جنوب حمایت کرده و علیه آنها دست به حمله زده است. با این حال مقامات اماراتی تاکنون واکنشی به این ادعا نشان نداده‌اند.

امارات متحده عربی دومین قدرت اصلی در ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن از حمایت دولت منصور هادی دست کشیده است و از شورای انتقالی جدایی طلبان جنوب (STC) حمایت می کند. این شورا اعلام کرده بود که بخشی از نیروهایش که در بندر حدیده (تحت کنترل حوثی‌های شیعه مورد حمایت ایران)، حضور داشتند و با حوثی‌های می جنگیدند را به عدن بازگردانده‌اند تا در جنگ علیه نیروهای دولت منصور هادی به آنها کمک کنند.

هانی بن بریک نائب رئیس شورای انتقالی جدایی طلبان جنوب یمن با انتشار ویدیویی که او را همراه با دهها تن از مبارزانش در خارج از ساختمان فرودگاه عدن نشان می هد، می گوید: «به هر کسی که می گوید نیروهای مقاومت جنوب گریخته‌اند میگویم که ما اینجا هستیم.»

هدف جدایی طلبان جنوب یمن بازگردان جمهوری یمن جنوبی است که در سال ۱۹۹۰ با بخش شمالی متحد شد و یمن واحد را تشکیل داد.

جنگ یمن تاکنون بعنوان جنگ نیابتی میان ایران و ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در نظر گرفته می شد اما با جدا شدن جدایی طلبان جنوب از دولت منصور هادی و حمایت امارات متحده عربی از آنها اکنون صحنه جنگ یمن سه بازیگر خارجی پیدا کرده است.

جنگ داخلی یمن که وارد پنجمین سال خود شده است تا کنون بیش از ده هزار کشته برجای گذاشته و میلیون ها نفر از ساکنان این کشور را در معرض قحطی و گرسنگی قرار داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله «غافلگیرکننده» حوثی‌ها به جدایی‌طلبان جنوب یمن؛ ۱۰ سرباز کشته شدند

تلاش‌های جهانی برای خنثی کردن «بمب ساعتی در یمن»؛ آیا نفتکش «صافر» با موفقیت پاکسازی می‌شود؟

نخستین پرواز تجاری از صنعا به مکه پس از ۷ سال همزمان با سفر وزیر خارجه عربستان به ایران انجام شد