Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

برنامه هسته‌ای ایران: مسکو تهران را به مسئولیت‌پذیری بیشتر فراخواند

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه
سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که ایران به تازگی از طرحی برای نصب سه آبشار سانتریفیوژ پیشرفته در سایت غنی‌سازی نطنز خبر داده که واکنش و نگرانی طرف‌های اروپایی برجام را نیز به دنبال داشته است.

آگهی

روسیه روز چهارشنبه از ایران خواست در خصوص برنامه هسته‌ای خود بیشترین مسئولیت پذیری را نشان دهد و در بحران مرتبط با توافق وین به دام «زیاده‌خواهی‌ها» نیافتد.

خبرگزاری ریانووستی روز چهاشنبه با انتشار گزارشی در این خصوص به نقل از سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه نوشت: «ما به خصوص از طرف ایرانی می‌خواهیم که (در قبال توافقنامه هسته‌ای وین) رویکردی مسئولانه از خود نشان دهد و به دام بازی فاصله گرفتن بیشتر و انجام اقدامات بیشتر نیفتد.»

ریابکوف که از وی به عنوان مذاکره کننده ارشد هسته‌ای روسیه نام برده می‌شود همچنین تاکید کرد که «در شرایط فعلی بایست حداکثر مسئولیت پذیری را در پیش گرفت.»

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که ایران به تازگی از طرحی برای نصب سه آبشار سانتریفیوژ پیشرفته در سایت غنی‌سازی نطنز خبر داده که واکنش و نگرانی طرف‌های اروپایی برجام را نیز به دنبال داشته است.

تروئیکای اروپایی روز دوشنبه در بیانیه‌ای نسب به پیامدهای این تصمیم ایران هشدار دادند و خواهان آن شدند که تهران برای حفظ برجام و تداوم راه‌کارهای دیپلماتیک گام‌های عملی بیشتری بردارد.

فرانسه، بریتانیا و آلمان همچنین علاوه بر ابراز نگرانی نسبت به نصب سانتریفیوژهای پیشرفته در نطنز، نسبت به مصوبه اخیر پارلمان ایران که راه برای ممانعت از بازدید تاسیسات هسته‌ای و نیز افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم باز می‌کند هشدار دادند.

ایران پس از خروج یکجانبه ایالات متحده از برجام و محقق نشدن وعده طرف‌های اروپایی برای حفظ تعاملات تجاری با غرب،‌ به تدریج گام‌هایی را برای کاهش سطح تعهدات خود در قبال توافقنامه هسته‌ای وین برداشت و در نهایت از ماه مه سال گذشته میلادی عملا کنار گذاشتن تعهدات عمده خود در این چارچوب به خصوص در زمینه تحقیق و توسعه و نیز سطح غنی‌سازی و انباشت اورانیوم را در دستور کار قرار داد.

این در حالیست که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه اعلام کرد که کشورش هر لحظه آماده بازگشت به نقطه پیش از کاهش تعهدات برجامی و رعایت کامل مفاد توافقنامه‌ بین المللی وین است.

نشست آتی کمیسیون مشترک برجام و درخواست برای لغو تحریم نفتی ایران

این در حالیست که قرار است نشست آتی کمیسیون مشترک برجام روز ۱۶ دسامبر/۲۶ آذر ماه برگزار شود.

آقای ریابکوف صحبت و گفتگو در خصوص بازگشت آمریکا به برجام به عنوان یک مسئله حل شده را منتفی دانست و گفت روسیه بر خلاف شرکای اروپایی تا نتایج قطعی انتخابات آمریکا به صورت کامل رسمیت نیافته دلیلی برای برای گفتگو در خصوص تغییر سیاست‌های واشنگتن در قبال ایران نمی بیند.

گفتنی است که اسپوتنیک نیز بخش دیگری از سخنان معاون وزیر خارجه روسیه را منعکس کرده و به نقل از وی نوشته که تحریم‌های نفتی ایران بابد برداشته شود.

بر اساس این گزارش، سرگئی ریابکوف تحریم‌های نفتی ایران را غیرقانونی توصیف کرده و از ایالات متحده آمریکا خواسته است که این تحریم‌ها را لغو کند؛ هرچند که در ادامه تصریح کرده است که نشانه‌ای دال بر حرکت واشنگتن در این مسیر مشاهده نمی‌کند.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نشست اینترنتی بورل، موگرینی و سولانا؛ «عده‌ای نمی‌خواهند برجام احیاء شود»

پاسخ ایران به تروئیکای اروپایی: فرافکنی نکنید و به تعهدات خود ذیل برجام بازگردید

آمریکا ممنوعیت ارائه تسلیحات به گردان آزوف را لغو کرد