پاسخ ایران به تروئیکای اروپایی: فرافکنی نکنید و به تعهدات خود ذیل برجام بازگردید

سعید خطیب زاده
سعید خطیب زاده Copyright ایرنا
Copyright ایرنا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین روز جمعه شایعات منتشر شده مبنی بر تماس عباس عراقچی، معاون سیاسی محمد جواد ظریف با تیم جو بایدن را تکذیب کرد و آن را «خبرسازی‌های زرد» برخی رسانه‌ها خواند.

آگهی

وزارت امور خارجه ایران ضمن واکنش به بیانیه تروئیکای اروپایی در خصوص نحوه همکاری تهران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، برای بازگشت به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای وین، توپ را به زمین اروپایی‌ها انداخت.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز جمعه، یک روز پس از انتشار بیانیه مشترک سه کشور اروپایی باقی مانده در برجام یعنی بریتانیا، فرانسه و آلمان از تروئیکای اروپایی خواست به جای آنچه وی «فرافکنی سیاسی» خواند در جهت پایبندی کامل به تعهدات خود و مصوبات کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک با هدف اجرای کامل برجام گام بردارند.

او در ادامه یادآور شد که فعالیت‌های هسته‌ای کشورش صلح‌آمیز و کاملا در چارچوب قوانین بین‌الملل و «حقوق ذاتی لاینفک کشورها» دنبال می‌شود.

آقای خطیب‌زاده همچنین تاکید کرد که ایران به موجب بندهای ۲۶ و ۳۶ برنامه جامع اقدام مشترک و پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای و بازگشت تحریم‌ها و نیز «تداوم بدعهدی اروپا در زمینه انتفاع اقتصادی ایران» از توافق وین، در راستای کاهش تعهدات برجامی گام برداشته و در صورت اجرای کامل تعهدات از سوی طرف مقابل به تعهدات پیشین باز خواهد گشت.

این موضع پس از آن بیان شد که سه کشور اروپایی باقی مانده برجام روز پنج‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای مشترک از ایران خواستند به طور کامل خود را با آنچه در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ آمده منطبق کند.

تروئیکای اروپایی در این بیانیه بار دیگر نسبت به خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای وین ابراز تاسف کرد و ضمن تاکید بر پایبندی کامل خود به این توافقنامه، اقدامات اخیر ایران در کاهش تعهدات برغم آنچه «لغو تحریم‌ها و حسن نیت برای تجارت از طریق ساز و کار اینستکس» خوانده شده را نگران کننده توصیف کرده است.

غنی سازی بیش از ۳.۶۷ درصدی اورانیوم برخلاف مفاد برجام، افزایش ذخیره اورانیوم دوازده برابر بیش از حد تعیین شده در توافقنامه هسته‌ای وین و استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته از دیگر نگرانی‌هایی است که سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای اخیر ایران مطرح کرده‌‌اند.

تهران پس از خروج یکجانبه ایالات متحده از برجام در اردبیهشت ماه دو سال پیش همواره طرف‌های اروپا را به بدعهدی و عمل نکردن به تعهدات متهم کرده و خواستار اجرای کامل مفاد برجام برای بهره بردن از امتیاز‌های تجاری توافق هسته‌ای وین شده است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام روز چهارشنبه در گفتگو با نشریه تایم بر لزوم تحقق مزایای اقتصادی توافق وین برای ایران تاکید و در عین حال عنوان کرد که احیای کامل توافق برجام آسان نخواهد بود.

تکذیب ارتباط عراقچی با تیم بایدن

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین روز جمعه شایعات منتشر شده مبنی بر تماس عباس عراقچی، معاون سیاسی محمد جواد ظریف با تیم جو بایدن را تکذیب کرد و آن را «خبرسازی‌های زرد» برخی رسانه‌ها خواند.

این واکنش پس از آن صورت گرفت که روزنامه نیویورک تایمز ابتدای هفته جاری با انتشار گزارشی به نقل از برخی منابع دیپلماتیک مدعی شد که آقای عراقچی پس از انتخابات آمریکا از طریق چند واسطه تلاش کرده با تیم آقای بایدن تماس برقرار کند.

در این گزارش آمده بود که معاون سیاسی وزارت خارجه ایران قصد داشته به رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده این پیام را منتقل کند که برای مذاکره با ایران باید بدون هرگونه پیش شرط به برجام باز گردد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ضمن رد این ادعا تاکید کرده که همزمان با انتشار این گزارش، دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد وجود هرگونه تماس مستقیم یا غیرمستقیم با تیم انتخاباتی جو بایدن را تکذیب کرده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برنامه هسته‌ای ایران: مسکو تهران را به مسئولیت‌پذیری بیشتر فراخواند

یادداشت سفیر ایران نزد اتحادیه اروپا؛ «مسئله فراتر از برجام است»

فایننشال‌تایمز: صادرات نفت ایران به بالاترین میزان در ۶ سال گذشته رسید