Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

هشدار ۳ قدرت‌ اروپا: مصوبه مجلس ایران و نصب سانتریفیوژها فرصت‌سوزی است

یکی از تاسیسات هسته‌ای ایران
یکی از تاسیسات هسته‌ای ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرانسه، آلمان و بریتانیا نصب سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر از آنچه را که در برجام مجاز محسوب شده است «عمیقا نگران کننده» توصیف کرده‌اند.

آگهی

سه کشور اروپایی امضاءکننده برجام روز دوشنبه نسبت به پیامدهای تصمیم تهران برای نصب سانتریفیوژهای پیشرفته و بیشتر برای اورانیوم غنی سازی اورانیوم و همچنین مصوبه مجلس ایران در راستای گسترش برنامه هسته ای هشدار دادند.

در بیانیه مشترک فرانسه، آلمان و بریتانیا آمده است: «اگر ایران در حفظ فضایی برای دیپلماسی جدی است نباید این گام ها را عملی کند.»

خبرگزاری رویترز گزارش داده که آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی محرمانه از تصمیم ایران برای نصب سانتریفیوژهای پیشرفته (IR-2m) در تاسیسات نطنز خبر داده است. ایران بنا به توافق هسته ای با قدرت های جهانی تنها اجازه از نسل اول سانتریفیوژهای خود «IR-1» را دارد.

فرانسه، آلمان و بریتانیا نصب سانتریفیوژهای پیشرفته تر و بیشتر از آنچه را که در برجام مجاز محسوب شده است «عمیقا نگران کننده» توصیف کرده اند. ایران یک سال پس از خروج آمریکا از برجام تصمیم به کاهش سطح پایبندی خود به توافق هسته ای با قدرت های جهانی گرفت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کشورهای اروپایی امضاءکننده این توافق همچنین مصوبه مجلس ایران که دولت را موظف به جلوگیری از بازدید بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از تاسیسات هسته ای و افزایش سطح غنی سازی اورانیوم می کند نقض برجام و تعهدات هسته ای ایران دانسته اند. در بیانیه پاریس، برلین و لندن آمده است که چنین اقداماتی از سوی ایران «تلاش های مشترک» برای حفظ برجام را به خطر می اندازد و می تواند «فرصت مهم» به وجود آمده برای بازگشت به دیپلماسی با دولت جدید آمریکا را بسوزاند.

فرانسه، آلمان و بریتانیا همچنین بازگشت به برجام را «به سود» ایران توصیف کرده اند.

واکنش ایران به آلمان: آنچه با فشار آمریکا حاصل نشد با فشار اروپا هم حاصل نمی‌شود

از سوی دیگر سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه در واکنش به سخنان اخیر هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان که خواستار دستیابی به توافقی فراگیرتر از برجام با ایران شده بود گفت: «ایران درباره امنیت ملی خود نه مذاکره می کند و نه مصالحه.»

وزیر خارجه آلمان خواستار این شده بود که ایران در چهارچوب توافق فراگیرتر از برجام برنامه موشک های بالستیک خود را کنار بگذارد و رفتار خود را در منطقه تغییر دهد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره این سخنان هایکو ماس اظهار داشت: «آلمان و هم کشورهای اروپایی باید بدانند که آنچه با فشار حداکثری ایالات متحده حاصل نشد با فشار اروپا هم حاصل نمی ‌شود.»

وی افزود: «همه کسانی که با حقوق بین ‌الملل آشنا هستند، می ‌دانند که نه جمهوری اسلامی حاضر به مذاکره دوباره بر سر برجام خواهد شد و نه الزام آور بودن قطعنامه ۲۲۳۱ با چنین اظهاراتی از سوی طرف مقابل زیر سوال می ‌رود.»

هایکو ماس گفته بود که بازگشت به توافق هسته ای با ایران «کافی» نخواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جزئیات طرح «انتقام سختِ» مجلس ایران؛ دولت به «نابودی اسرائیل» در ۲۰ سال آینده مکلف می‌شود

محکومیت مصوبه هسته‌ای مجلس ایران توسط آمریکا؛ پمپئو: جامعه جهانی به جمهوری اسلامی باج ندهد

ایران در حال گسترش ظرفیت غنی سازی خود در واکنش به قطعنامه شورای حکام است