خاموشی ستاره سرخ؛ درگذشت مهاجمی که شوروی سابق را قهرمان اروپا کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ویکتور پوندلنیک(سمت چپ) در کنار جیانی ریورا و آنتونین پاننکا اسطوره‌های فوتبال ایتالیا و جمهوری چک
ویکتور پوندلنیک(سمت چپ) در کنار جیانی ریورا و آنتونین پاننکا اسطوره‌های فوتبال ایتالیا و جمهوری چک   -  کپی رایت  AFP

فدراسیون فوتبال روسیه روز یکشنبه اعلام کرد، ویکتور پوندلنیک(Viktor Ponedelnik)، بازیکن سابق تیم ملی اتحاد جماهیر شوروی که معمار بزرگ قهرمانی این کشور در مسابقات یورو ۱۹۶۰ لقب گرفته، در سن ۸۳ سالگی درگذشت.

آقای پوندلنیک در جریان فینال جام ملت‌های اروپا که به میزبانی فرانسه و در ورزشگاه پارک دو پرنس پاریس برگزار شد، موفق شد ۷ دقیقه مانده به پایان وقت اضافی این رقابت، گل برتری تیمش را با یک ضربه سر وارد دروازه یوگسلاوی سابق کند. این مسابقه فینال که در تاریخ ۱۰ ژوئیه ۱۹۶۰ برگزار شد، در نهایت با نتیجه ۲ بر ۱ به سود تیم ملی فوتبال شوروی به پایان رسید.

این مهاجم نامدار شوروی سابق در توصیف حال و هوایش پس از سر به ثمر رساندن گل تاریخی خود گفته بود:«این بزرگترین لحظه زندگی من بود.»

آقای پوندلنیک در پایان این رقابت‌ها به عنوان بهترین بازیکن جام ملت‌ها اروپا برگزیده شد. او در ۲۰ بازی ملی ۲۹ گل به ثمر رسانده بود. او سابقه بازی در باشگاه‌های زسکا و اسپارتاک مسکو را نیز در کارنامه خود داشت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

این مهاجم افسانه‌ای فوتبال شوروی سابق در سال ۱۹۶۶ و در حالی که تنها ۲۹ سال داشت، پس از انجام جراحی آپاندیس ناگزیر به وداع همیشگی با مستطیل سبز شد.