Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

شمارش معکوس واکسیناسیون کرونا در بریتانیا؛ احتمال واکسینه شدن ملکه ۹۴ ساله در روزهای اول

الیزابت دوم ملکه بریتانیا
الیزابت دوم ملکه بریتانیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی از رسانه‌های بریتانیا امروز اعلام کردند که واکسن فایزر-بیون‌تک در چند هفته آینده به الیزابت دوم، ملکه ۹۴ ساله بریتانیا و پرنس فیلیپ همسر ۹۹ ساله‌اش تزریق می‌شود.

آگهی

دولت بریتانیا روز یکشنبه گفت که این کشور در حال آماده شدن برای انجام واکسیناسیون شهروندان این کشور با واکسن فایزر-بایون‌تک است و پیش بینی می‌شود که الیزابت دوم ملکه بریتانیا و همسرش جزو نخستین گروه‌هایی باشند که به آن‌ها واکسن تزریق می‌شود.

سازمان ملی خدمات درمانی بریتانیا اعلام کرد نخستین مرحله واکسیناسیون از روز سه‌شنبه ۸ دسامبر (۱۸ آذر) با تزریق واکسن به افراد بالای ۸۰ سال، کادر درمانی حاضر در خط مقدم مقابله با کووید-۱۹ و افراد ساکن در خانه سالمندان انجام می‌شود. سایر افراد مسن و از نظر بالینی آسیب پذیر در مرحله بعدی واکسیناسیون قرار دارند و سپس سایر افراد طبق سن برای واکسیناسیون طبقه‌بندی می‌شوند. 

بریتانیا هفته گذشته استفاده از واکسن تولیدی فایزر-بیون‌تک را برای عموم تایید کرد. بریتانیا ۴۰ میلیون دوز از این واکسن را سفارش داده است و با توجه به اینکه هر فرد نیاز به تزریق دو دوز از آن دارد، واکسیناسیون ۲۰ میلیون نفر در این کشور ۶۷ میلیون نفری کفایت می‌کند.

واکسن فایزر-بیون‌تک باید در شرایط خاص نگهداری شود به طوریکه دمای مناسب برای نگهداری این واکسن منفی ۷۰ درجه سانتی‌گراد است و تنها پنج روز در یخچال معمولی دوام می‌آورد.

نخستین دوزهای این واکسن در هفته‌ای که گذشت از کارخانه فایزر در بلژیک به بریتانیا منتقل شد و انتقال آن به ده‌ها مرکز درمانی از روز دوشنبه آغاز می‌شود.

وزارت بهداشت بریتانیا گفت به این دلیل واکسن ابتدا در ۵۰ بیمارستان توزیع می‌شود و یخ زدایی هر واکسن و آماده کردن آن برای استفاده چند ساعت طول می‌کشد.

بریتانیا جزو نخستین کشورهایی است که واکسیناسیون علیه بیماری کووید-۱۹ را خارج از چارچوب آزمایش‌های بالینی انجام می‌دهد.

پیش‌بینی می‌شود ملکه ۹۴ ساله هم واکسن بزند

برخی از رسانه‌های بریتانیا امروز اعلام کردند که واکسن فایزر-بیون‌تک در چند هفته آینده به الیزابت دوم، ملکه ۹۴ ساله بریتانیا و پرنس فیلیپ همسر ۹۹ ساله‌اش تزریق می‌شود.

روزنامه ساندی تایمز این اقدام را گامی برای مقابله با جنبش قدرتمند ضد واکسیناسیون در بریتانیا عنوان کرد. این رسانه تاکید کرد که با واکسیناسیون ارشدترین مقام‌های خاندان سلطنتی بریتانیا ممکن است افراد بیشتری ترغیب به زدن واکسن شوند.

روزنامه تایمز نیز اشاره کرده است که ملکه بریتانیا و همسرش ممکن است اجازه دهند زمانیکه واکسن به آن‌ها تزریق می شود این موضوع به طور عمومی اعلام شود.

از سوی دیگر دولت روسیه در چارچوب برنامه واکسیناسیون علیه بیماری کووید-۱۹، روز گذشته اقدام به آغاز تزریق واکسن تولیدی خود به افراد در معرض خطر ویروس کرد.

این واکسن که «اسپوتنیک ۵»  نام دارد در ماه اوت به ثبت رسیده است با این حال سازمان جهانی بهداشت درباره رعایت دستورالعمل‌های تعیین شده برای تولید این واکسن از سوی روسیه ابراز تردید کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ثبت ۲۲۵ هزار ابتلای جدید به کرونا در آمریکا؛ بایدن: واکسن اجباری نیست

محققان امیدوارند با واکسن مدرنا سیستم ایمنی در بلند مدت هم ویروس را به یاد آورد

نخست‌وزیر فرانسه: واکسن کرونا برای همه رایگان خواهد بود