Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پرچم چین روی سطح کره ماه نصب شد

نصب پرچم چین روی ماه
نصب پرچم چین روی ماه Copyright CNSA
Copyright CNSA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اداره فضایی ملی چین با انتشار تصاویری خبر از نصب پرچم این کشور بر روی سطح کره ماه داده است.

آگهی

اداره فضایی ملی چین با انتشار تصاویری خبر از نصب پرچم این کشور بر روی سطح کره ماه داده است.

در این تصاویر که روز جمعه ۴ دسامبر (۱۴ آذر) منتشر شد، پرچم ملی چین به رنگ قرمز و با پنج ستاره روی سطح ماه به چشم می‌خورد.

این پرچم توسط کاوشگر «چانگ ای-۵» به سطح ماه برده شده بود. این کاوشگر که سومین کاوشگر چین است روز ۲۳ نوامبر به فضا پرتاب شد و سه‌شنبه گذشته بلافاصله پس از فرود ماموریت خود را که جمع‌آوری نمونه‌هایی از خاک و سنگ ماه و سپس فرستادن آنها به زمین بود آغاز کرد.

این برای اولین بار در بیش از ۴۰ سال اخیر است که کشوری موفق به انجام نمونه‌برداری از سطح ماه می‌شود. آخرین بار در سال ۱۹۷۶ میلادی بود که بشر توانست در قالب ماموریت فضاپیمای «لونا ۲۴» متعلق به اتحاد جماهیر سابق شوروی، نمونه‌هایی از ماه را به زمین بیاورد.

رسانه‌های دولتی چین گفته‌اند پرچم نصب شده، پرچمی واقعی و از جنس پارچه است که برای اولین بار در تاریخ هوافضای این کشور بر سطح کره‌ای در منظومه شمسی نصب می‌شود.

کاوشگر «چانگ ای-۵» مجهز به دستگاه‌هایی ویژه هم برای نمونه‌برداری در سطح و هم حفاری تا عمق دو متری سطح ماه است. دو کاوشگر قبلی چین هرچند نشان پرچم این کشور را بر بدنه خود داشتند، اما فاقد تکنولوژی برای نصب میله عمود و پرچم بر سطح کره ماه بودند.

مقامات چینی گفته‌اند کار کاوشگر «چانگ ای-۵» روی سطح ماه به پایان رسیده و این کاوشگر در راه بازگشت به زمین قرار دارد. انتظار می‌رود کپسول حاوی نمونه‌ها، اواسط ماه دسامبر در دشتی در مغولستان داخلی (منطقه‌ای خودمختار در چین) فرود آید.

چین نخستین بار در سال ۲۰۱۳ موفق شد فضاپیمایی را بر سطح ماه بنشاند و سال گذشته نیز توانست برای نخستین‌بار در جهان کاوشگر «چانگ ای-۴» را روی سطح نیمهٔ دیگر قمر زمین فرود بیاورد.

چین در سال‌های اخیر فعالیت‌های فضایی خود را شدت بخشیده است. این کشور در حال حاضر یک ماموریت فضایی در راه مریخ دارد. همچنین ایستگاه فضایی چین به نام تیان‌گونگ، «کاخ آسمانی»، بنا است تا سال ۲۰۲۲ تکمیل شود و ظرفیت شش فضانورد را خواهد داشت.

در حالیکه چین همکاری‌های خود را با آژانس فضایی اروپا توسعه داده است، ایالات متحده با تردید به برنامه فضایی این کشور نگاه می‌کند. 

مقامات آمریکایی می‌گویند برنامه فضایی چین بیشتر ماهیت نظامی دارد و از همین رو ایالات متحده اکثر همکاری‌های فضایی با این کشور را به دلیل مسائل امنیت ملی ممنوع کرده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان چینی: کره ماه بیش از آنچه تصور می‌شد از نظر آتشفشانی فعال بوده است

کاوشگر چینی با محموله دو کیلوگرمی از سنگ‌های سطح کره ماه عازم زمین شد

فیروز نادری: شاید نخستین زنی که پا بر کره ماه می‌گذارد یک ایرانی باشد