Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

چین: فضاپیمای ما با هدف نمونه‌برداری از خاک ماه بر سطح آن فرود آمد

کاوشگر چینی چانگ‌ای۵
کاوشگر چینی چانگ‌ای۵ Copyright آسیوشیتد پرس
Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سطح‌نشینی که روز سه‌شنبه بر خاک ماه فرود آمد یکی از فضاپیماهای کوچک تحقیقاتیِ موجود در کاوشگر چانگ‌ای۵ است.

آگهی

رسانه‌های دولتی چین اعلام کرد که فضاپیمای این کشور که هفتهٔ گذشته راهی مدار ماه شده بود، با موفقیّت بر سطح قمر زمین فرود آمد. کاوشگر چینی چانگ‌ای۵، که نامش ملهم از الاههٔ چینی ماه است، مأموریت دارد تا نمونه‌هایی از خاک ماه را به زمین بفرستد.

سطح‌نشینی که روز سه‌شنبه بر خاک ماه فرود آمد یکی از چند فضاپیمای کوچک تحقیقاتیِ موجود در کاوشگر چانگ‌ای۵ است. این سطح‌نشین بناست در دو روز آینده به‌یاری بازوی مکانیکی خود، در محدوده‌ٔ نادیده‌ای از ماه، سوراخی به عمق دو متر حفر کند و آنگاه حدود ۲ کیلوگرم خاک و سنگریزه برداشته و به یک ماشین بالارونده انتقال دهد، ماشینی که خود بعدتر به کاوشگرِ باقيمانده در مدار متصل می‌شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

کاوشگر چانگ‌ای‌۵ به‌اندازهٔ یک ‌روز کامل ماه، یعنی ۱۴ شبانه‌روز زمینی، در مدار قمر زمین می‌ماند. چنانچه این مأموریت فضایی موفق باشد نه‌تنها پیشرفت بزرگی برای چین به‌شمار می‌آید بلکه برخی پژوهشگران معتقدند که چنین پروژه‌ای، مسیر نمونه‌برداری از سطح مریخ و حتی فرستادن فضانورد به ماه را برای این کشور هموار خواهد کرد.

چین نخستین بار در سال ۲۰۱۳ موفق شد فضاپیمایی را بر سطح ماه بنشاند و سال گذشته نیز توانست برای نخستین‌بار در جهان کاوشگری را روی سطح نیمهٔ دیگر قمر زمین فرود بیاورد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شنیدن سمفونی کیهان؛ صدابخشی ناسا به اطلاعات رسیده از اجرام فضایی

تخریب مساجد و سانسور متون؛ چین چگونه مسلمانان را در سین‌کیانگ سرکوب می کند؟

واکنش مسکو به دیدار بلینکن از کی‌یف در آستانه سفر پوتین به چین: نشانه شکست‌های نظامی اوکراین است