چین: فضاپیمای ما با هدف نمونه‌برداری از خاک ماه بر سطح آن فرود آمد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کاوشگر چینی چانگ‌ای۵
کاوشگر چینی چانگ‌ای۵   -  Copyright  آسیوشیتد پرس

رسانه‌های دولتی چین اعلام کرد که فضاپیمای این کشور که هفتهٔ گذشته راهی مدار ماه شده بود، با موفقیّت بر سطح قمر زمین فرود آمد. کاوشگر چینی چانگ‌ای۵، که نامش ملهم از الاههٔ چینی ماه است، مأموریت دارد تا نمونه‌هایی از خاک ماه را به زمین بفرستد.

سطح‌نشینی که روز سه‌شنبه بر خاک ماه فرود آمد یکی از چند فضاپیمای کوچک تحقیقاتیِ موجود در کاوشگر چانگ‌ای۵ است. این سطح‌نشین بناست در دو روز آینده به‌یاری بازوی مکانیکی خود، در محدوده‌ٔ نادیده‌ای از ماه، سوراخی به عمق دو متر حفر کند و آنگاه حدود ۲ کیلوگرم خاک و سنگریزه برداشته و به یک ماشین بالارونده انتقال دهد، ماشینی که خود بعدتر به کاوشگرِ باقيمانده در مدار متصل می‌شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

کاوشگر چانگ‌ای‌۵ به‌اندازهٔ یک ‌روز کامل ماه، یعنی ۱۴ شبانه‌روز زمینی، در مدار قمر زمین می‌ماند. چنانچه این مأموریت فضایی موفق باشد نه‌تنها پیشرفت بزرگی برای چین به‌شمار می‌آید بلکه برخی پژوهشگران معتقدند که چنین پروژه‌ای، مسیر نمونه‌برداری از سطح مریخ و حتی فرستادن فضانورد به ماه را برای این کشور هموار خواهد کرد.

چین نخستین بار در سال ۲۰۱۳ موفق شد فضاپیمایی را بر سطح ماه بنشاند و سال گذشته نیز توانست برای نخستین‌بار در جهان کاوشگری را روی سطح نیمهٔ دیگر قمر زمین فرود بیاورد.