ایران سانتریفیوژهای پیشرفته بیشتری را در تاسیسات زیرزمینی نطنز فعال می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
ایران سانتریفیوژهای پیشرفته بیشتری را در تاسیسات زیرزمینی نطنز فعال می‌کند
ایران سانتریفیوژهای پیشرفته بیشتری را در تاسیسات زیرزمینی نطنز فعال می‌کند   -  کپی رایت  Ronald Zak/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.

خبرگزاری رویترز می‌گوید به گزارش محرمانه‌ای از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دست یافته که براساس آن ایران شمار بیشتری از سانتریفیوژهای هسته‌ای را در تاسیسات زیرزمینی نطنز نصب می‌کند.

بنابراین گزارش هدف ایران برای این کار افزایش فشار بر جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده آمریکا است.

از قرار معلوم ایران دوم دسامبر با ارسال نامه‌ای به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصمیم خود برای راه‌اندازی سه آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته موسوم به IR-2m خبر داده است.

آژانس در گزارش ماه گذشته خود از آغاز فرایند گازدهی به سانتریفیوژهای IR-2M و نصب یک آبشار IR-4 در تاسیسات هسته‌ای نطنز خبر داده بود.

کاظم غریب‌آبادی، نماینده دائم ایران در دفتر سازمان ملل متحد در وین ساعاتی پس از انتشار گزارش رویترز در پیامی توییتری این گزارش را تایید کرد. آقای غریب‌آبادی با انتقاد از نشت اطلاعات محرمانه نوشت: «گزارش محرمانه براساس یک نامه محرمانه بلافاصله و حتی قبل از رسیدن به شواری حکام در رسانه‌ها منتشر شد. آژانس وظیفه‌ای برای به‌روزرسانی اطلاعات ندارد اما موظف است که از اطلاعات محرمانه پاسداری کند.»

مقام‌های ایران و به‌ویژه اصولگرایان همواره آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به درز اطلاعات محرمانه ایران به‌ویژه برای اسرائیل و ایالات متحده متهم می‌کنند.

براساس برجام، ایران تنها حق استفاده از سانتریفیوژهای نسل اول را برای غنی‌سازی محدود اورانیوم دارد.

جمهوری اسلامی یک سال پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای، طرحی را برای کاهش گام‌به‌گام تعهدات برجامی خود آغاز کرد. سازمان بین‌المللی انرژی اتمی همچنان و با رضایت ایران بر برنامه هسته‌ای این کشور نظارت می‌کند.

این گزارش محرمانه در حالی منتشر می‌شود که جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده آمریکا گفته است در صورت بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای ذیل برجام، واشنگتن هم مایل به بازگشت به این توافق بین‌المللی است. با این حال طرف‌های اروپایی و مشخصا آلمان خواهان دستیابی به توافقی فراتر از برجام با ایران شده اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید