تقاضا از بانک انگلستان برای ردیابی ۵۰ میلیارد پوند پول نقد گمشده

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
واحد پول انگلیس
واحد پول انگلیس   -  کپی رایت  AP Photo

گروهی از نمایندگان مجلس بریتانیا روز جمعه ۴ دسامبر (۱۴ آذر) از بانک انگلستان خواستند درباره ۵۰ میلیارد پوند پول نقد گمشده تحقیق کند.

مگ هیلیر، رئیس کمیته حساب‌های عمومی مجلس عوام بریتانیا، در بیانیه‌ای گفته است «این پول در جایی انبار شده است. اما بانک انگلستان نه تنها نمی‌داند به وسیله چه کسی و برای چه منظوری، بلکه در این باره کنجکاوی نیز از خود نشان نمی‌دهد.»

اقدام مجلس عوام با واکنش سریع بانک انگلستان مواجه شده است و سخنگوی این نهاد با صدور بیانیه‌ای گفته است «مردم نیازی ندارند به بانک توضیح دهند چرا دلشان می‌خواهد اوراق بانکی را نگه دارند. این به این معنی است که اسکناس‌ها گم نشده‌اند».

بنابر گزارش منابع رسمی، میزان افزایش اسکناس در گردش در بریتانیا در ماه ژوئیه به ۴.۴ میلیارد رسیده و مجموع اعتبار نقدی نیز ۷۶ میلیارد پوند بوده است. بیست سال پیش این رقم ۱.۵ میلیارد در ماه و ۲۴ میلیارد پوند در مجموع بود.

بانک انگلستان برآورد می‌کند که بین ۲۰ تا ۲۴ درصد از مجموع اسکناس‌های این کشور در چرخه مبادلات نقدی استفاده می‌شوند. این در حالی است که از سرنوشت حدود ۵۰ میلیارد پوند بقیه اطلاع دقیقی در دسترس نیست.

دفتر حسابرسی ملی بریتانیا تخمین زده است که این پول گزارش نشده احتمالا در خانه‌ها توسط افراد برای ذخیره شخصی یا استفاده در اقتصاد غیررسمی (خارج از نظارت دولت) انبار شده است.

مطابق آمار بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی، علیرغم کاربرد روبه افزایش از پرداخت‌های دیجیتالی استفاده از اسکناس در اقتصادهای پیشرفته جهان از زمان بروز بحران مالی در سال ۲۰۰۸ رو به ازدیاد گذاشته است. بخشی از این امر به خاطر نرخ تبادل پایین بوده است که مشتریان را به نگهداری پول نقد و بازنگرداندن به بانک‌ها ترغیب می‌کند. در این میان وقوع همه‌گیری کرونا نیز از دلایل تشدیدکننده امر بوده است.

این در حالی است که تخمین زده می‌شود حدود یک میلیون بزرگسال نیز در بریتانیا فاقد حساب بانکی باشند. امری که نگهداری پول نقد را گریزناپذیر می‌کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید