بانک انگلستان اسکناس های پنج پوندی را عوض می کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بانک انگلستان اسکناس های پنج پوندی را عوض می کند

در پی افزایش اعتراض ها به اسکناس هایی که در تولید آنها از چربی حیوانات استفاده شده، بانک انگلستان اعلام کرد مواد سازندۀ این اسکناس های پنج پوندی را تغییر می دهد.

تولید این اسکناس ها اعتراض گیاهخواران را برانگیخته بود و بیش صد هزار نفر با امضای طوماری خواستار متوقف کردن تولید این نوع اسکناس ها شده اند.

بانک مرکزی انگلستان در همین رابطه بیانیه ای را منتشر و در آن تاکید کرده است که از وجود «پیه» که از چربی حیوانات گرفته می شود، در مادۀ سازندۀ این اسکناس ها اطلاعی نداشته است.

به گفتۀ مسئولان این بانک، اسکناس های جدیدی جایگزین این اسکناس های تولید شده از چربی حیوانات خواهند شد. این اسکناس های پنج پوندی از سپتامبر گذشته وارد گردش پولی در این کشور شده و قرار است سال آینده نیز اسکناس های ۱۰ پوندی تولید شود.

مسئولان این بانک پیش از این و پس از افزایش اعتراض ها وجود این ماده را در اسکناس های جدید تایید کرده بود. گیاهخوارانی که این طومار را امضا کرده اند تاکید کرده اند تا از این اسکناس ها استفاده نخواهند کرد و دست به آنها نخواهند زد.

این اسکناس ها که ضد آب و مقاوم تر هستند، به سختی پاره می شوند و به گفتۀ بانک مرکزی انگلستان امکان ساختن نسخۀ تقلبی از آنها نیز دشوارتر است.