Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

والری ژیسکار دستن؛ سیاستمداری محافظه کار که منشا اصلاحات شد

والری ژیسکار دستن
والری ژیسکار دستن Copyright ap
Copyright ap
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

والری ژیسکار دستن یکی از طرفداران سرسخت همگرایی اروپا بود. او در این زمینه همکاری نزدیک با هلموت اشمیت، صدراعظم وقت آلمان داشت. هر دو به راه اندازی شورای اروپا و نیز افزایش اختیارات و قدرت پارلمان اروپا کمک کردند.

آگهی

والری ژیسکار دستن خود را محافظه کاری می دانست که خواهان تغییر است. رهبر راست میانه فرانسه سال ۱۹۷۴ در یک انتخابات بسیار نزدیک و فشرده به سمت رئیس جمهوری برگزیده شد.

او در ۴۸ سالگی لقب سومین رئیس جمهوری جوان تاریخ فرانسه را به خود اختصاص داد. برنامه و هدف اصلی او ایجاد اصلاحات و مدرنیزه کردن جامعه فرانسه بود.

والری ژیسکار دستن خیلی زود به وعده هایش عمل کرد و نخستین تغییر و اصلاح بزرگ او، تبدیل سن قانونی از بیست و یک به هجده سال بود.

سیمون وی، وزیر بهداشت دولت وی از قانون سال ۱۹۷۵ که سقط جنین را قانونی جلوه می داد، دفاع کرد. این درحالی بود که در بحث های داغ پیش از رای گیری در باره این قانون از سیمون که وی یکی از بازماندگان آشویتس بود پرسیده می شد که آیا می خواهد کودکان را به اتاق گاز بفرستید؟

طرفدار سرسخت همگرایی و مشارکت در تدوین نظام پولی اروپا

والری ژیسکار دستن یکی از طرفداران سرسخت همگرایی اروپا بود. او در این زمینه همکاری نزدیک با هلموت اشمیت، صدراعظم وقت آلمان داشت. هر دو به راه اندازی شورای اروپا و نیز افزایش اختیارات و قدرت پارلمان اروپا کمک کردند. ژیسکار دستن همچنین نقشی کلیدی در تاسیس نظام پولی اروپا ایفا کرد.

AP
والری ژیسکار دستن، رئیس جمهوری فرانسه و هلموت اشمیت، صدراعظم آلمانAP

«الماس گیت» و بحران اقتصادی دو عامل بزرگ شکست سیاسی

روزنامه طنز «کَنَر آنشِنِه» سال ۱۹۷۹ از ماجرای موسوم به الماس پرده برداشت و اعلام کرد که والری ژیسکار دستن شش سال قبل، زمانی که وزیر دارایی بود قطعات الماس از ژان بوکاسا دیکتاتور مشهور آفریقای مرکزی دریافت کرده بود.

این رسوایی چهره او را مخدوش کرد و به دنبال آن نابسامانی اقتصادی دامن گیر دولت او شد. بحران اقتصادی سالهای ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۹ تاثیر منفی گسترده ای از خود به جای گذاشت به نحوی که نرخ بیکاری بسیار افزایش پیدا کرد.

والری ژیسکار دستن پس از آن در رقابت انتخاباتی سال ۱۹۸۱ از فرانسوا میتران سوسیالیست شکست خورد و قدرت را واگذار کرد.

ریاست کنوانسیون تدوین قانون اساسی اروپا

او از ریاست جمهوری کنار رفت اما از عرصه سیاست دور نماند. ژیسکار دستن پس از چند سال فعالیت در پارلمان اروپا در سال ۲۰۰۱ با قدرت بازگشت و به سمت رئیس کنوانسیون آینده اروپا منصوب شد. او در سمت جدید تدوین یک پیمان قانونی برای اروپای وسعت یافته را در دستور کار قرار داده بود.

والری ژیسکار دستن پس از شانزده ماه کار سخت، فشرده و دقیق پیمان یاد شده را آماده کرد و هنگام ارائه آن در پارلمان اروپا با دادن کاهو به لاک پشتی عروسکی به صورت نمادین از تلاشی مداوم یاد کرد که برای تدوین سند نهایی پیمان انجام گرفته بود.

AP
نسخه ای از عهدنامه تدوین قانون اساسی اتحادیه اروپا که اکتبر ۲۰۰۴ در رم توسط اعضای اتحادیه اروپا به امضا رسیدAP

او طی ماه های آوریل و مه ۲۰۰۵ و تا یکروز پیش از برپایی همه پرسی در فرانسه بی وقفه برای تشریح قانون اساسی جدید اروپا تلاش کرد.

در نهایت گزینه «خیر» در همه پرسی پیروز شد و همین نتیجه نیز چند روز بعد از صندوق های رای در هلند بیرون آمد. والری ژیسکار دستن معتقد بود که این نتیجه بیشتر حاصل مخالفت با دولت های حاکم است تا رای به پروژه قانون اساسی اتحادیه اروپا. او برغم سرخوردگی از این نتیجه باز هم نشان داد که به آینده اروپا اعتقاد عمیق دارد.

ذوق نویسندگی و عضویت در آکادمی فرانسه

کارنامه والری ژیسکار دستن تنها در سیاست خلاصه نمی شود. از او همچنین به عنوان مردی جذاب و شیفته زنان که روابط خارج از ازدواج را نیز تجربه کرد و نیز به عنوان یک نویسنده یاد می شود.

والری ژیسکار دستن سال ۲۰۰۴ پس از عضویت در آکادمی فرانسه گفت که می خواهد همچنین از او به عنوان یک نویسنده نام ببرند: «دوست دارم در تصویری که به هر شکل از من باقی خواهد ماند آنچه نوشته و یا بیان کرده ام سهمی مهم داشته باشند.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز به کار کمیسیون جدید اروپا همزمان با دهمین سالگرد معاهده لیسبون

بودن یا نبودن در اتحادیه اروپا

اسرائیلی‌ها از ورود به نمایشگاه تسلیحاتی پاریس منع شدند