ترور در ایران و تولید شراب در کرانه باختری؛ نتانیاهو از این موج‌های خبری چه نفعی می‌برد؟

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بازدید به همراه مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا از کارخانه شراب‌سازی یهودی‌ها در سرزمین‌های اشغالی فلسطین، پرواز نه چندان پنهانی از تل‌آویو به عربستان سعودی تنها چند روز پیش از ترور مغز متفکر برنامه هسته‌ای ایران؛ به باور ناظران آقای نتانیاهو از دو هفته پیش تبلیغات انتخاباتی خود را آغاز کرده است.

آگهی

بازدید به همراه مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا از کارخانه شراب‌سازی یهودی‌ها در سرزمین‌های اشغالی فلسطین، پرواز نه چندان پنهانی از تل‌آویو به عربستان سعودی تنها چند روز پیش از ترور مغز متفکر برنامه هسته‌ای ایران؛ به باور برخی ناظران سیاسی بنیامین نتانیاهو از دو هفته پیش کارزار تبلیغاتی خود را برای انتخابات آتی در اسرائیل به راه انداخته است.

طبق گزارش فایننشال تایمز، انتخاب جو بایدن به عنوان رئیس جمهوری ایالات متحده ابهام‌هایی در مورد جایگاه آتی اسرائیل در سیاست خارجی دولت جدید آمریکا به وجود آمده، به ویژه پس از آن که رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده نسبت به احیای مذاکرات هسته‌ای با ایران ابراز تمایل کرد. با این حال، آقای نتانیاهو میزبان وزیر خارجه آمریکا در آخرین روزهای صدارتش بود. سفری که جنبه‌های تبلیغاتی قابل توجهی برای نخست وزیر اسرائیل داشت. آقای پمپئو به عنوان نخستین وزیر خارجه آمریکا به شهرک‌های یهودی‌نشین کرانه باختری سفر کرد و ضمن محکوم کردن جنبش‌های یهودی‌ستیز با تایید شراب پسجوت به آغاز تولید اسرائیل در اراضی اشغالی رسمیت بخشید.

سپس آقای نتانیاهو همزمان با ادامه عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل به عنوان نخستین سیاستمدار اسرائیلی طبق نوشته رسانه‌های این کشور به عربستان سعودی سفر کرد. در پایان همان هفته محسن فخری زاده، فردی که از او به عنوان مرد شماره یک برنامه هسته‌ای و موشکی ایران یاد می‌شود در نزدیک تهران ترور شد. هر چند اسرائیل تا کنون مسئولیت این ترور را بر عهده نگرفته ولی ایران انگشت اتهامش را به سوی تل‌آویو و موساد نشانه رفته است.

داهلیا شیندلین، که پروژه نظرسنجی در هشت دوره از انتخابات اسرائیل را مدیریت کرده به فایننشال تایمز گفته که این جریان خبری دو مخاطب اصلی دارد، نخست جو بایدن و دوم مردم اسرائیل. به اعتقاد این کارشناس، آقای نتانیاهو در تلاش است که مردم را متقاعد کند که او تنها کسی است که می‌تواند امنیت ملی اسرائیل را در منطقه تامین کند و در عین به آقای بایدن یادآوری کند که او چنان عصبانی است که به هر کاری می‌تواند دست بزند.

در واقع دولت ائتلافی اسرائیل که پس از به بن بست رسیدن سه انتخابات روی کار آمده، در آستانه سقوط قرار گرفته است.

سیاستمداران اسرائیلی روز چهارشنبه در مورد یک طرح پیشنهادی مخالفان برای انحلال کنست(پارلمان اسرائیل) رای‌گیری خواهند کرد. هر چند که تحلیل‌گران، موفقیت مخالفان دولت را در انتخابات روز چهارشنبه بسیار دشوار می‌دانند اما در حالی که آقای نتانیاهو بر استراتژی حفظ وحدت ملی تاکید دارد، عملکرد او خلاف آن را نشان می‌دهد.

آقای نتانیاهو تا کنون از تایید بودجه کشور آن هم در شرایطی که تحت تاثیر تبعات اقتصادی شیوع ویروس کروناست، امتناع کرده است. اگر او تا فرارسیدن کریسمس همچنان از تصویب بودجه امتناع کند، برگزاری انتخابات پارلمانی به طور خودکار کلید می‌خورد.

آقای نتانیاهو همچنین برخلاف استراتژی حفظ وحدت ملی، بنی گانتس، وزیر دفاع و رقیب انتخاباتی خود را از ماجرای سفر به عربستان سعودی بی خبر گذاشته و با نزدیک شدن به موعد برگزاری دادگاه پیگیر پرونده فساد مالی او، حملات را علیه دادگستری اسرائیل افزایش داده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

خانم شیندلین می‌گوید در پی اقدام‌های تبلیغاتی آقای نتانیاهو طی دو هفته گذشته، محبوبیت او در نظرسنجی‌ها افزایش یافته؛ به طوری که بخشی از آرای طرفداران راست افراطی نیز متوجه آقای نتانیاهو شده است. به گفته او، حامیان جریان راست میانه و افراطی در اسرائیل متقاعد شده‌اند که او روابط جهانی اسرائیل را به بهترین وجه مدیریت کند.

بر این اساس، به نظر می‌رسد که آقای نتانیاهو در صورت برگزاری انتخابات مجدد در اسرائیل، این بار به دنبال تشکیل دولتی ائتلافی با جریان‌های راست افراطی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحلیلگر موسسه کارنگی: مقامات ایرانی حتی با دست‌های ضعیف هم خوب پوکر بازی می‌کنند

واکنش مجلس ایران به ترور فخری‌زاده؛ آیا بازرسی‌های آژانس محدود می‌شود؟

محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای ایران پس از ترور در بیمارستان جان باخت