تنش میان صربستان و مونته‌نگرو؛ سفرای دو کشور در اقدامی متقابل اخراج شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
گرافیتی در شهر بلگراد که در سمت چپ پرچم صربستان را نشان می‌دهد و در سمت راست شعار«صربستان و مونته‌نگرو با هم» نوشته شده است
گرافیتی در شهر بلگراد که در سمت چپ پرچم صربستان را نشان می‌دهد و در سمت راست شعار«صربستان و مونته‌نگرو با هم» نوشته شده است   -  Copyright  AP Photo

مونته‌نگرو و صربستان در پی افزایش تنش دیپلماتیک میان دو کشور، سفرای یکدیگر را اخراج کردند.

دولت طرفدار غرب در مونته‌نگرو «دخالت طولانی و مداوم در امور داخلی مونته‌نگرو» را دلیل اخراج ولادیمیر بزوویچ، سفیر صربستان اعلام کرد. این اقدام دولت سوسیالیست مونته‌نگرو چند روز پیش از برگزاری مراسم تحلیف دولت مخالف اتحادیه اروپا و حامی صربستان انجام شد.

حزب دموکراتیک سوسیالیست (DPS) مونته‌نگرو در جریان انتخابات پارلمانی ماه اوت گذشته، قدرت مطلق ۳۰ ساله خود را به ائتلافی از احزاب مخالف اتحادیه اروپا واگذار کرد.

وزارت خارجه صربستان نیز روز شنبه و در واکنشی متقابل از تارزان میلوسویچ، سفیر مونته‌نگرو خواست تا ظرف ۷۲ ساعت خاک این کشور را ترک کند؛ رخدادی که به روابط پرتنش دو کشور منطقه بالکان که پیش از برگزاری همه‌پرسی استقلال مونته‌نگرو در سال ۲۰۰۶ کشوری واحد به شمار می‌رفتند، افزوه است.

مونته‌نگرو مقام‌های صربستان را به کمک به نیروهای سیاسی طرفدار این کشور برای بازگشت به قدرت و بازیابی مجدد نفوذ خود در مونته‌نگرو متهم کرده است؛ به طوری که وزارت خارجه مونته‌نگرو در بیانیه اخیر خود ادعا کرده که سفیر صربستان در یک سخنرانی با توصیف تصمیم سال ۱۹۱۸ برای پیوستن به پادشاهی متحد صربستان، کرواسی و اسلونی را نماد «آزادی‌خواهی» مردم مونته‌نگرو و «آزادسازی» این کشور توصیف کرده؛ اقدامی که وزارت خارجه مونته‌نگرو آن را بی‌احترامی به حق حاکمیت ملی این کشور قلمداد کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

پارلمان مونته نگرو در سال ۲۰۱۸ میلادی مصوبه مجمع ملی در سال ۱۹۱۸ را لغو کرده و آن را نماد سلب حق حاکمیت ملی این کشور عنوان کرده بود.