Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تنش میان صربستان و مونته‌نگرو؛ سفرای دو کشور در اقدامی متقابل اخراج شدند

گرافیتی در شهر بلگراد که در سمت چپ پرچم صربستان را نشان می‌دهد و در سمت راست شعار«صربستان و مونته‌نگرو با هم» نوشته شده است
گرافیتی در شهر بلگراد که در سمت چپ پرچم صربستان را نشان می‌دهد و در سمت راست شعار«صربستان و مونته‌نگرو با هم» نوشته شده است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت طرفدار غرب در مونته‌نگرو «دخالت طولانی و مداوم در امور داخلی مونته‌نگرو» را دلیل اخراج ولادیمیر بزوویچ، سفیر صربستان اعلام کرد. این اقدام دولت سویالیست مونته‌نگرو چند روز پیش از برگزاری مراسم تحلیف دولت مخالف اتحادیه اروپا و حامی صربستان انجام شد.

آگهی

مونته‌نگرو و صربستان در پی افزایش تنش دیپلماتیک میان دو کشور، سفرای یکدیگر را اخراج کردند.

دولت طرفدار غرب در مونته‌نگرو «دخالت طولانی و مداوم در امور داخلی مونته‌نگرو» را دلیل اخراج ولادیمیر بزوویچ، سفیر صربستان اعلام کرد. این اقدام دولت سوسیالیست مونته‌نگرو چند روز پیش از برگزاری مراسم تحلیف دولت مخالف اتحادیه اروپا و حامی صربستان انجام شد.

حزب دموکراتیک سوسیالیست (DPS) مونته‌نگرو در جریان انتخابات پارلمانی ماه اوت گذشته، قدرت مطلق ۳۰ ساله خود را به ائتلافی از احزاب مخالف اتحادیه اروپا واگذار کرد.

وزارت خارجه صربستان نیز روز شنبه و در واکنشی متقابل از تارزان میلوسویچ، سفیر مونته‌نگرو خواست تا ظرف ۷۲ ساعت خاک این کشور را ترک کند؛ رخدادی که به روابط پرتنش دو کشور منطقه بالکان که پیش از برگزاری همه‌پرسی استقلال مونته‌نگرو در سال ۲۰۰۶ کشوری واحد به شمار می‌رفتند، افزوه است.

مونته‌نگرو مقام‌های صربستان را به کمک به نیروهای سیاسی طرفدار این کشور برای بازگشت به قدرت و بازیابی مجدد نفوذ خود در مونته‌نگرو متهم کرده است؛ به طوری که وزارت خارجه مونته‌نگرو در بیانیه اخیر خود ادعا کرده که سفیر صربستان در یک سخنرانی با توصیف تصمیم سال ۱۹۱۸ برای پیوستن به پادشاهی متحد صربستان، کرواسی و اسلونی را نماد «آزادی‌خواهی» مردم مونته‌نگرو و «آزادسازی» این کشور توصیف کرده؛ اقدامی که وزارت خارجه مونته‌نگرو آن را بی‌احترامی به حق حاکمیت ملی این کشور قلمداد کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

پارلمان مونته نگرو در سال ۲۰۱۸ میلادی مصوبه مجمع ملی در سال ۱۹۱۸ را لغو کرده و آن را نماد سلب حق حاکمیت ملی این کشور عنوان کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراض راستگرایان پارلمان صربستان به قانون آزادی مذهبی در مونته‌نگرو

افسانه‌ای درباره تنبلی مردمان یکی از کشورهای اروپایی مسابقات «تنبل‌ترین شهروند» را کلید زد

شی جین پینگ در ۲۵امین سالگرد بمباران سفارت چین در صربستان؛ بلگراد و پکن ۲۹ توافقنامه امضا می‌کنند