راهپیمایی بزرگ هواداران مقتدی صدر در بغداد

ده‌ها هزار نفر از هواداران مقتدی صدر در بغداد راهپیمایی کردند
ده‌ها هزار نفر از هواداران مقتدی صدر در بغداد راهپیمایی کردند   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

ده‌ها هزار نفر هواداران مقتدی صدر در آستانه آغاز کارزارهای انتخاباتی در بغداد راهپیمایی کردند.

ده‌ها هزار نفر از هواداران مقتدی صدر، سیاستمدار روحانی و تندروی عراقی روز جمعه در بغداد راهپیمایی کردند.

این راهپیمایی تقریبا سه‌ هفته پس از تصویب و ابلاغ قانون جدید انتخابات پارلمانی عراق سازماندهی شد. بر اساس قانون جدید، شهروندان عراقی می‌توانند به افراد به جای لیست‌های احزاب و جریان‌های سیاسی رای دهند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ده‌ها هزار نفر پس از اقامه نماز جمعه در میدان تحریر بغداد، در خیابان‌های مرکزی پایتخت عراق راهپیمایی کردند و به‌نفع مقتدی صدر، شعار دادند.

قرار است انتخابات پارلمانی زودهنگام عراق حداکثر تا ۶ ژوئن سال ۲۰۲۱ (خرداد ۱۴۰۰ شمسی) برگزار شود. این در حالی است که بسیاری از کارشناسان می‌گویند با توجه به نارضایتی گسترده در بطن جامعه عراق از فساد و ناکارآمدی طبقه حاکم و از هم‌پاشیدگی طولانی مدت جامعه، این انتخابات احتمالا باید بسیار زودتر برگزار شود.

ائتلاف سائرون، به رهبری مقتدی صدر در آخرین انتخابات پارلمانی عراق در سال ۲۰۱۸، بیشترین کرسی‌های پارلمان را از آن خود کرد و به‌عنوان قدرتمندترین فراکسیون در قوه مقننه عراق حضور دارد. مقتدی صدر می‌گوید انتظار دارد در انتخابات پیش رو، پیروزی بزرگ‌تری کسب کند و نماینده‌ای از جریان سیاسی خود را به‌عنوان نخست وزیر به پارلمان آینده معرفی کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط