نگرانی ۳۸ شخصیت یهودی از اقدام‌های قانونی علیه کودکان متهم به «ترویج تروریسم» در فرانسه

تصویر معلم فرانسوی که به قتل رسید
تصویر معلم فرانسوی که به قتل رسید   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

از زمان قتل ساموئل پتی، معلمی که توسط یک اسلام گرای افراطی در فرانسه سر بریده شد، صدها کودک و نوجوان مسلمان با اتهام «ترویج تروریسم» و تلاش برای «توجیه خشونت» مواجه شده‌اند؛ به گونه‌ای که برخی از این کودکان به دادگاه کشانده و بازجویی شده‌اند.

۳۸ شخصیت یهودی فرانسوی نگرانی خود را از اقدام‌های قانونی علیه کودکانی که متهم به «ترویج تروریسم» در فرانسه هستند، اعلام کردند.

این شخصیت‌های مدنی و یهودی فرانسوی در بیانیه‌ای که به همین دلیل منتشر کرده‌اند، تصریح می‌کنند که دوران كودكی سوء ظن نمی‌پذیرد بلكه خواهان محافظت و حمایت است.

از زمان قتل ساموئل پتی، معلمی که توسط یک اسلام گرای افراطی در فرانسه سر بریده شد، صدها کودک و نوجوان مسلمان با اتهام «ترویج تروریسم» و تلاش برای «توجیه خشونت» مواجه شده‌اند؛ به گونه‌ای که برخی از این کودکان به دادگاه کشانده و بازجویی شده‌اند.

اوایل ماه نوامبر چهار کودک به اتهام «ترویج تروریسم» در مدرسه برای چند ساعت در بازداشت پلیس به سر برده و بازجویی شدند.

خبرها حکایت از آن دارد که این اقدام‌های کنترلی فقط کودکان مسلمان را هدف گرفته بود. از همین رو ۳۸ شخصیت مدنی و یهودی از اینکه برای عده‌ای به جای محافظت و حمایت از کودکان، اقدام‌های قضایی و مجازات‌های کیفری اولویت پیدا کرده است، انتقاد کرده‌اند.

این بیانیه که تا کنون توسط تعدادی از استادان دانشگاه‌، نویسندگان، ناشران و هنرمندان فرانسوی که خود را یهودی یا یهودی زاده معرفی کرده‌اند امضا شده است.

فرزندان جمهوری و دیگران

در این بیانیه همچنین از تفاوت‌هایی که میان کودکان با عنوان «کودکان ما به عنوان فرزندان جمهوری» و «کودکان آن‌ها با عنوان کودکان مسلمان» گذاشته می‌شود، انتقاد شده است.

این شخصیت‌ها در ادامه هدف قرار دادن کودکان مسلمان را با یک سیاست کلی‌تر که همان انگ زدن به شهروندان مسلمان است، مرتبط دانسته‌اند.

این شخصیت‌ها از اینکه وزارت آموزش و پرورش توانسته است نظام آموزشی و معلم‌ها را با سیاست‌های خودش در هدف قرار دادن کودکان مسلمان همراه کند، ابراز نگرانی کرده‌اند.

نویسندگان این بیانیه در ادامه با اشاره به تجربه هزاران کودک یهودی که کودکی‌شان قربانی سیاست‌های یهودستیزانه شده بود، گفته‌اند دلیل قبول رفتار خشونت آمیز با این دسته از کودکان به دلیل آمادگی ذهنی جامعه فرانسه بوده است.

منطق فاجعه بار را متوقف کنید

شخصیت‌های مدنی و یهودی در بیانیه خود با اشاره به این نکته که بیش از دو دهه است شاهد شتاب گرفتن انگ زدن به مسلمانان در فرانسه هستیم از مواضع و اقدام‌های دولتمردان فرانسوی انتقاد کرده‌اند.

آن‌ها گفته‌اند که اینگونه مواضع می‌تواند به جدایی‌ها و خشم‌ها در جامعه دامن زند. از همین رو آنان در پایان بیانیه خود خواستار جلوگیری از این منطق فاجعه بار شده‌اند.

مطالب مرتبط