اسکاتلند، نخستین کشور در جهان که کالاهای بهداشتی دوران قاعدگی را رایگان کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تامپون و پد بهداشتی
تامپون و پد بهداشتی   -   کپی رایت  CANVA PRO

اسکاتلند نخستین کشوری در جهان است که محصولات بهداشتی دوره قاعدگی را رایگان در اختیار تمام زنان و دختران این کشور قرار می‌دهد.

اعضای پارلمان اسکاتلند روز سه‌شنبه به اتفاق آرا، قانونی را تصویب کردند که دولت را مجبور می‌کند تا برای تهیه این اقلام و عرضه آن‌ها به نهادهای عمومی اقدام کند.

این قانون همچنین می‌گوید که مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌ها باید طیف وسیعی از محصولات دوره قاعدگی را در توالت‌های خود به‌طور رایگان قرار دهند.

دولت اسکاتلند پیش از این از طریق بودجه سال ۲۰۱۸، این امکان را در مدارس فراهم کرده بود.

برخی از مقام‌های محلی نیز پیش از این محصولات رایگان را عرضه می‌کردند اما اکنون این موضوع به یک الزام قانونی تبدیل شده است.

این قانون برای مقابله با «فقر دوران قاعدگی» تدوین شده است.

مونیکا لنون، نماینده پارلمان اسکاتلند از حزب کارگر که این طرح را ارائه کرد با استقبال از تصویب آن گفت: «همه ما موافقیم که هیچ فردی نباید نگران این موضوع باشد که تامپون یا نوار بهداشتی دوره بعدی‌اش را چگونه تامین کند.»

وی تصویب این طرح را «یک روز افتخار آمیز برای اسکاتلندی‌ها و راهنمایی برای جهانیان» توصیف کرد تا دسترسی جهانی رایگان به محصولات دوره قاعدگی فراهم شود.

طبق یک نظرسنجی انجام شده در سال ۲۰۱۷، از هر ۱۰ دختر در بریتانیا یکی قادر به تهیه محصولات دوران قاعدگی نیست و از هر هفت دختر یکی برای تهیه هزینه آن با مشکل روبرو است.

تخمین زده می‌شود که زنان به‌طور متوسط ۱۳ پوند در ماه برای کالاهای دوره قاعدگی هزینه می‌کنند و این هزینه در طول زندگی به چندین هزار پوند می‌رسد.

طبق برآوردهای صورت گرفته دولت باید حدود ۸.۷ میلیون پوند را برای تامین هزینه این طرح قانونی در بودجه خود اختصاص دهد.

نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند در توئیتی در واکنش به تصویب این طرح تاکید کرد که افتخار می‌کند که به این قانون پیشگام تصویب شده است و اسکاتلند نخستین کشور در جهان است که محصولات دوران قاعدگی را رایگان عرضه می‌کند.

وی این موضوع را یک سیاست مهم برای زنان و دختران برشمرد.