اینگریدا سیمونیت؛ پارلمان لیتوانی نخست وزیر آینده را انتخاب کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
اینگریدا سیمونیت پس از انتخاب در مقام نخست وزیر آینده لیتوانی
اینگریدا سیمونیت پس از انتخاب در مقام نخست وزیر آینده لیتوانی   -   کپی رایت  AP Photo

پارلمان لیتوانی پیش از آغاز یک هفته قرنطنیه به دلیل گسترش شیوع کرونا در این کشور، اینگریدا سیمونیت را به عنوان نخست وزیر معرفی کرد.

سیمونیت ۴۶ ساله و نامزد راستگرایان محافظه کار در پی ائتلاف سه حزب و کسب ۶۲ رای موافق، به نخست وزیری انتخاب شد. مجلس قانونگذاری لیتوانی ۱۴۱ کرسی دارد که تنها ده نفر آنان به نخست وزیری اینگریدا سیمونیت رای مخالف دادند. البته ۴۱ نماینده رای ممتنع دادند و ۲۸ نماینده دیگر به دلیل بحران کووید۱۹ در جلسه رای گیری حضورنیافتند.

جنوبی ترین کشور حوزه بالتیک ۳ میلیون نفر جمعیت دارد که در آن تاکنون ۴۹۳۹۳ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند و ۴۰۹ در اثر ابتلا به کووید۱۹ جان باخته اند. بیشترین موارد ابتلا به کووید۱۹ در دو ماه اخیر در این کشور ثبت شده است.

سیمونیت ، وزیر دارایی و نامزد ریاست جمهوری پیشین این کشور، رهبر حزب محافظه کار«اتحاد میهن» است. این حزب بیشترین آرا را در انتخابات پارلمانی ماه اکتبر بدست آورد.

سیمونیت ، اقتصاددانی است که علاقه زیادی به هاکی روی یخ و فوتبال و موسیقی راک دارد.

شعار او در زمان انتخابات مبارزه با گسترش بیماری کووید۱۹ و پیشرفت اقتصاد کشور بود. حزب منسوب به او، اتحاد میهن با دو حزب لیبرال، حزب آزادی و جنبش لیبرال، برای تشکیل یک ائتلاف در پارلمان به توافق رسید.

در سال ۲۰۱۹ ، سیمونیت در انتخابات ریاست جمهوری شکست خورد و رقیبش، بانکدار سابق گیتاناس ناوسدا پیروز انتخابات شد.

لیتوانی در اولین دهه قرن بیست و یکم به عضویت ناتو و اتحادیه اروپا درآمد.