سرهنگ پلیس جمهوری داغستان در ارتباط با بمبگذاری سال ۲۰۱۰ مترو مسکو بازداشت شد

بمبگذاری در مترو مسکو در سال ۲۰۱۰
بمبگذاری در مترو مسکو در سال ۲۰۱۰ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عیسی‌یف عضو گروه تروریستی «امارت قفقاز» بوده و اطلاعات مربوط به فعالیت پلیس و عملیات ویژه را به این سازمان منتقل کرده است.

آگهی

دولت روسیه اعلام کرد یک سرهنگ پلیس جمهوری داغستان این کشور را در پیوند با پرونده بمبگذاری در مترو مسکو در سال ۲۰۱۰ بازداشت کرده است.

کمیته ملی تحقیقات روسیه، نهادی که تحقیق در مورد جرایم بزرگ را بر عهده دارد، روز دوشنبه ۲۳ نوامبر (۳ آذر) از جمله اتهامات این مرد را که قاضی عیسی‌یف نام دارد کمک به عامل حمله تروریستی مسکو در آن سال ذکر کرده است.

دو زن بمبگذار انتحاری در ۲۹ مارس ۲۰۱۰ (۹ فروردین ۱۳۸۹) با فعال کردن جلیقه‌های انفجاری خود به فاصله ۴۰ دقیقه در دو ایستگاه مترو لوبیانکا و پارک کلتوری مترو مسکو، سبب مرگ دست کم ۳۹ نفر و جراحت حدود ۱۰۰ تن دیگر شدند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

قاضی عیسی‌یف در زمان بازداشت مأمور بازرسی دولت محلی جمهوری داغستان در شهرستان قیزلیار بوده است.

در گزارش کمیته ملی تحقیقات روسیه درباره اتهام سرهنگ عیسی‌یف آمده است که او پیش از حمله مسکو، یکی از زنان جلیقه‌پوش انتحاری را با مواد منفجره همراهش با خودرو به پایانه مسافربری قیزلیار رسانده تا پس از آن او با طی مسیر هزار و ۴۷۰ کیلومتری به سمت شمال با اتوبوس، خودش را به محل حمله در پایتخت برساند.

کمیته تحقیقات همچنین گفته که عیسی‌یف عضو گروه تروریستی «امارت قفقاز» بوده و اطلاعات مربوط به فعالیت پلیس و عملیات ویژه را به این سازمان منتقل کرده است. امارت قفقاز یک سازمان جهادگرایی فعال در منطقه جنوب غربی روسیه است که هدفش بیرون کردن روسیه از قفقاز شمالی و ایجاد یک امارت اسلامی در این منطقه است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یورش به فرودگاه داغستان؛ مسکو تدابیر امنیتی در قفقاز را تشدید کرد؛قدیروف در صورت آشوب دستور شلیک داد

سخنگوی ناوالنی می‌گوید اموال منتقد سرشناس پوتین در روسیه توقیف شده است

مسکو اخراج دو دیپلمات روسیه از بلغارستان به‌ اتهام جاسوسی را محکوم کرد