آمریکا به طور رسمی از پیمان نظامی «آسمان‌های باز» خارج شد

یکی از پهپادهای آمریکا (عکس از آرشیو)
یکی از پهپادهای آمریکا (عکس از آرشیو) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ادعا کرده بود که روسیه معاهده «آسمان های باز» را نقض می‌کند. مسکو نقض این پیمان نظامی را که از سال ۲۰۰۲ به اجرا درآمد رد کرده است.

آگهی

آمریکا روز یکشنبه به طور رسمی از پیمان نظامی «آسمان های باز» خارج شد.

وزارت خارجه ایالات متحده با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که این کشور از روز یکشنبه به طور رسمی دیگر از کشورهای عضو این معاهده بین المللی نیست. واشنگتن روز ۲۲ مه (دوم خرداد) خروج خود از پیمان «آسمان های باز» را که ۳۴ کشور جهان آن را امضاء کرده اند اعلام کرده بود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ادعا کرده بود که روسیه معاهده «آسمان های باز» را نقض می کند. مسکو نقض این پیمان نظامی را که از سال ۲۰۰۲ به اجرا درآمد رد کرده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

معاهده «آسمان های باز» به هواپیماهای جاسوسی و تجسسی کشورهای عضو این پیمان امکان می دهد تا بر فراز خاک یکدیگر پرواز کنند. خروج آمریکا از این پیمان در حالی جنبه رسمی پیدا می کند که دونالد ترامپ سال گذشته تصمیم به خروج ایالات متحده از معاهده منع موشک هسته ای میان برد با روسیه گرفته بود. 

شماری از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، آلمان، بلژیک و اسپانیا ضمن ابراز تاسف از خروج آمریکا از پیمان نظامی «آسمان های باز» اعلام کرده بودند که نگرانی های واشنگتن از نحوه اجرای این پیمان از سوی روسیه را درک می کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسکو از طرح بایدن برای تمدید آخرین معاهده کنترل تسلیحاتی با آمریکا استقبال کرد

پس از آمریکا روسیه نیز از پیمان آسمان باز خارج می‌شود

مردی که مقابل دادگاه محاکمه ترامپ خودسوزی کرده بود جان باخت