Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت به تجارت اسلحه برای معارضان شمال اتیوپی متهم شد

تدروس آدهانوم، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت در سفر به روآندا
تدروس آدهانوم، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت در سفر به روآندا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برهانو جولا، فرمانده ارتش اتیوپی در یک کنفرانس خبری گفت که دکتر تدروس برای حمایت از جبهه آزادی بخش مردم تیگرای سنگ تمام گذاشته و به آنها در تهیه سلاح بسیار کمک کرده است.

آگهی

فرمانده ارتش اتیوپی، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت را به خرید سلاح برای جبهه آزادی بخش مردم تیگرای (TPLF) که در حال جنگ با نیروهای دولتی هستند، متهم کرد.

برهانو جولا، فرمانده ارتش اتیوپی در یک کنفرانس خبری گفت که دکتر تدروس برای حمایت از جبهه آزادی بخش مردم تیگرای سنگ تمام گذاشته و به آنها در تهیه سلاح بسیار کمک کرده است. ژنرال جولا بدون ارائه مدرکی برای ادعاهای خود در مورد مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، ادامه داد:«با این اقداماتی که او انجام داده و تلاشی که برای راه‌اندازی کارزار ضد جنگ با همکاری کشورهای همسایه کرده، ما دیگر انتظار نداریم که در کنار اتیوپیایی‌ها بایستد و معارضان را محکوم کند.»

تدروس آدانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت اصالتا اهل تیگرای است و در دولت پیشین اتیوپی متصدی وزارت بهداشت بوده است. او که از سال ۲۰۱۷ به سمت مدیرکل سازمان جهانی بهداشت منصوب شده، تا کنون واکنشی به اظهارات فرمانده ارتش اتیوپی نشان نداده است.

درگیری‌های خونین در شمال اتیوپی که از چهار نوامبر گذشته آغاز شده، نوعی جنگ قدرت میان دولت مرکزی و جبهه آزادیبخش مردم، جریان سیاسی حاکم بر تیگرای است که پیش‌تر قدرتمند‌ترین عضو دولت فدرال ائتلافی در این کشور محسوب می‌شد.

احمد آبی، نخست وزیر ۴۴ ساله اتیوپی که عضو بزرگ‌ترین قوم نژادی اتیوپی یعنی «ارومو» است، یکسال پس از دریافت جایزه نوبل صلح، با هدف پایان دادن به دو دهه درگیری میان اتیوپی و اریتره، ائتلاف حاکم را منحل کرد و حزب واحد ملی رفاه را تاسیس کرد ولی جبهه آزادیبخش مردم تیگرای که برای چندین دهه رهبری ائتلاف حاکم راعهده‌دار بود، از حضور در حزب جدید خودداری کرد.

جبهه آزادیبخش مردم، آقای آبی را به تلاش برای قبضه کردن قدرت متهم می‌کند و در مقابل نخست وزیر اتیوپی نیز این جریان سیاسی را به اقدام علیه دولت مرکزی و تمامیت‌خواهی متهم می‌‌کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مطابق اعلام سازمان ملل متحد تا کنون بیش از ۳۰ هزار اتیوپیایی تحت تاثیر این جنگ به سودان پناه برده‌ و صدها تن کشته شده‌اند. همچنین وضعیت در تیگرای، منطقه‌ای که پیش از وقوع درگیری‌ها خونین اخیر دارای ۶۰۰ هزار سکنه محتاج به کمک‌های بشردوستانه بود، بسیار وخیم گزارش شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فراخوان برای توقف فوری درگیری‌ها در تیگرای؛ بحران انسانی در شمال اتیوپی جدی است

حمله مهاجمان به مسافران اتوبوسی در اتیوپی ۳۴ کشته به جا گذاشت

برگزاری جشن «آشندا» در اتیوپی پس از دو سال درگیری‌ خونین