Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

توسعه روابط تجاری عراق و عربستان؛ گذرگاه مرزی «عرعر» پس از ۳۰ سال بازگشایی شد

عکس تزئینی و آرشیوی است
عکس تزئینی و آرشیوی است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کابینه سعودی ایجاد کمیسیون مشترک تجاری با عراق را تصویب کرده است. عربستان همچنین در توافق با دولت مصطفی کاظمی متعهد شده تا ۳ میلیارد دلار وام برای جبران کسری بودجه سال ۲۰۲۰ در اختیار دولت عراق قرار دهد و در میدان گازی «عکاس» واقع در غرب بغداد، سرمایه‌گذاری کند.

آگهی

عراق و عربستان سعودی روز چهارشنبه گذرگاه مرزی «عرعر» را پس از ۳۰ سال و با هدف توسعه روابط تجاری بازگشایی کردند.

وزیر کشور عراق، رئیس کمیسیون مرزی این کشور و سفیر عربستان در بغداد در حالی گذرگاه مرزی «عرعر» را به طور رسمی بازگشایی کردند که از صبح چهارشنبه کامیون‌های باری حامل محموله‌های تجاری در پشت این گذرگاه صف بسته بودند.

پس از قطع روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور پس از حمله صدام حسین به کویت، گذرگاه مرزی «عرعر» از سال ۱۹۹۰ بسته شده بود. از آن زمان، زائران عراقی سالی یکبار در فصل حج و به هنگام سفر به شهر مکه به این گذرگاه دسترسی داشتند. این گذرگاه در استان انبار واقع شده و به شهر «عرعر» در عربستان سعودی متصل می‌شود.

بازگشایی گذرگاه‌های مرزی دو کشور در جریان سفر شش ماه پیش علی علاوی، معاون نخست وزیر عراق به ریاض، مورد توافق دو طرف قرار گرفته بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ سفارت خود را در بغداد بازگشایی کرده و کابینه سعودی نیز ایجاد کمیسیون مشترک تجاری با عراق را تصویب کرده است. عربستان همچنین در توافق با دولت مصطفی کاظمی متعهد شده تا ۳ میلیارد دلار وام برای جبران کسری بودجه سال ۲۰۲۰ در اختیار دولت عراق قرار دهد و در میدان گازی «عکاس» واقع در غرب بغداد، سرمایه‌گذاری کند.

بغداد و ریاض پیشتر از تشکیل شوراهایی برای تقویت روابط استراتژیک بین دو ملت خبر و کمک شرکت‌های سعودی به بازسازی عراق خبر داده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگوهای مالی وزیر نیروی ایران با مقام های عراقی؛ بغداد بار دیگر وعده داد

«پیوند پنهانی جمهوری اسلامی و اقلیم کردستان عراق: پای قاچاق میلیون‌ها دلار نفت در میان است»

عراق خواستار پایان ماموریت هیات مساعدت سازمان ملل تا پایان سال ۲۰۲۵ شد